Kartal’ın merkezindeki toprak yığını neden kaldırılmıyor?

Kartal’ın merkezini ikiye bölen tren yolu, vatandaşların ve esnafın uzun yıllardır en çok şikayet ettiği sorunlardan biri oldu. Marmaray ile beraber bu sorunun çözülmesi bekleniyordu, ancak ‘gelen gideni aratır’ sözü gerçek oldu. Yeterince yüksek yapılmayan tren yolu nedeniyle ilçe merkezi kötü görünürken, bir de geride kimsenin kaldırmaya gücü yetmediği bir toprak yığını kaldı.

Bahse konu toprak yığını, Hürriyet Caddesi ile Marmaray tren yolu arasında yer alıyor. Toprak yığınının şimdiye kadar neden kaldırılmadığını duyanlar ise hayrete düşüyor. Marmaray tren yolunu inşa edenler, toprak yığınının olduğu yere istinat duvarı yapmamış. Bu nedenle Marmaray yolu, toprak yığınından güç alıyor. Toprak yığının kaldırılması durumunda tren yolu risk altına girebilir.

kartal-tren-yolu-toprak-1
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Bu hayrete düşüren gerçek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Kartal’daki meydan düzenlemesi sırasında ortaya çıktı. Toprak yığınının arkasına bakan mühendisler, orada olması gereken istinat duvarının olmadığını görünce hayatlarının şokunu yaşadı. Uzmanlar alanı inceledi ve istinat duvarı olmadığı kesinleşti.

Marmaray inşaatı sırasında tren yolunun Hürriyet Caddesi ile komşu olan toprak yığını ile kaplı kısmına istinat duvarı gerçekte hiç yapılmamış. Aynı yerde geçmişte ise bir köprü vardı. Köprü sayesinde yayalar ve otomobiller Egemenlik Bulvarı ile Hürriyet Caddesi arasında seyahat edebiliyordu. Marmaray inşa edilirken köprü yıkıldı.

kartal-marmaray-kopru-ayaklari
Kartal'da tamamlanmayan üst geçit - 2019
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Marmaray’ın inşası sırasında buraya köprü yapılacaktı. Ancak yukarıda fotoğrafını görebileceğiniz gibi köprü yerine üst geçit ayakları dikildi. Üst geçit tamamlanmadı ve daha sonra üst geçit ayakları da kaldırıldı.

İmamoğlu yapmak istedi, İmamoğlu engellendi

Kurmaylardan gelen bilgilere göre, durumu öğrenen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ben yaparım, eksik ne varsa hemen halledelim, Kartal’daki bu sorunu çözelim” dedi. Bunun üzerine belediye ekipleri, istinat duvarını yapmak için Ulaştırma Bakanlığına bağlı TCDD’den izin istedi. Ancak gelen bilgilere göre, TCDD bu konuyla ilgili tüm talepleri ret etti.

TCDD’nin ret nedeni ise akıllara durgunluk verecek nitelikte. Kartal gibi bir ilçenin merkezinde çok çirkin görünen bir toprak yığını bırakılırken, Marmaray seferlerinin aksama tehlikesi nedeniyle çalışmaya izin verilmediği ortaya çıktı. TCDD ayrıca, bu konuda kesinlikle bir çalışma yapılmaması ve yapanların hukuki olarak sorumlu tutulacağı yönünde uyarıda bulundu. Oysa bu toprak yığını kaldırılsaydı, açılacak alanda İBB tarafından kent lokantası ve otopark yapılacaktı. Kartal Belediyesi de kreş açacaktı.

kartal-tren-yolu-toprak-2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Arsa sahipleri çaresiz!

Toprak yığını olan yerde arsa sahibi olan şahıslar ve kurumlar ise alanı kullanamıyor. Alanda İBB’nin ve Kartal Belediyesi’nin de payları olduğu öğrenildi. Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumluluğunda gerçekleştirilen Marmaray inşaatı sırasında toprak yığını ile tren yolu arasında istinat duvarının yapılmamış olması nedeniyle arsa sahipleri çaresiz durumda.

Kartal’daki bazı Marmaray alt ve üst geçitlerindeki çalışmayan asansörler, ışıkları yanmayan Marmaray alt geçitleri, yapılmayan üst geçitler, Kartal’ın merkezini tren yoluyla ayıran ve kötü görünen alt geçitlerden sonra, bir de kaldırılmayan bir toprak yığını…

Bu arada Ulaştırma Bakanlığına bağlı Marmaray projesinin inşaatını üstlenen firmaların Kalyon, Kolin ve Cengiz İnşaat ortaklığı ile oluşturulan KOLİN KALYON CENGİZ (KKC) firması olduğu öğrenildi.

kartal-tren-yolu-toprak-3
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

İstinat duvarı yapılması lazım

Çözüm için Marmaray işletmecisi olan TCDD’nin istinat duvarı inşa ettirmesi gerekiyor. TCDD’nin izin vermesi durumunda bu istinat duvarını İBB de yapabilir, ancak TCDD buna izin vermiyor.

Tren seferleri devam ederken toprak yığınının kaldırılması durumunda tren yoluna etki eden kuvvetlerde değişiklik olabilir. Bu nedenle mühendislik hesaplamaların yapılarak bu çalışmanın yapılması gerekiyor.

kartal-tren-yolu-toprak-4
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Sadece bu da değil; Böyle bir çalışma nedeniyle Marmaray’ın sinyalizasyon sistemi etkilenebilir. Ancak bunlar var olan sorunun çözülmemesi için bahaneler. Yapılmak istense yapılır… Burası Kartal’ın merkezi, görenleri hayrete düşüren bir toprak yığını ile karşı karşıyayız.

kartal-tren-yolu-toprak-5
Fotoğraf lisansı: Kartal 24