Marmaray güzergahı nerelerden geçer?

Marmaray’ın geçtiği yerleri merak etmekte haklısınız. Çünkü Marmaray çok geniş bir coğrafyadan geçer ve Kocaeli’den başlayarak İstanbul’un Anadolu Yakası’nı ve Avrupa Yakası’nı kapsar. Bu kadar geniş bir bölgeden geçen bir tren yolunun hangi güzergahı takip ettiği ve hangi il ve ilçelerden geçtiğini bilmek isterseniz, bu yazıyı okumaya devam edin.

Marmaray güzergahı İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Küçükçekmece ilçesi içinde yer alan Halkalı İstasyonu ile Kocaeli’nin Gebze ile Darıca ilçeleri arasında kalan Gebze İstasyonu arasındadır. Esasında başlangıç veya bitiş demek yerine güzergah bu iki istasyon arasındadır. Çünkü trenler her gün çift yönlü olarak seyahat eder. Her sabah Gebze İstasyonu’ndan ve Halkalı İstasyonu’ndan tren kalkar.

Marmaray güzergahı

Bu noktada bilmeniz gereken önemli bir detay ise, Pendik ve Ataköy istasyonları arasında ek tren seferleri düzenlenerek genel tren seferleri ile bilirlikte 8 dakikada bir tren geçmesi sağlanırken, genel tren seferleri ise Halkalı ile Gebze arasında 15 dakikada bir düzenlenir.

Kocaeli’de Darıca ile Gebze arasında yer alan Gebze istasyonu ile başlayan hat, sırasıyla, Darıca’da Darıca istasyonu ve Osmangazi İstasyonu, Çayırova’da Gebze Teknik Üniversitesi istasyonu, Çayırova’da Çayırova istasyonu ile devam eder ve İstanbul’a Tuzla’dan giriş yapar.

Anadolu Yakası’nda Tuzla ilçesinde İstasyonu Mahallesi’ndeki Tuzla istasyonu ile başlayan hat Evliya Çelebi Mahallesi’ndeki İçmeler İstasyonu ile devam eder ve Aydıntepe Mahallesi’ndeki Aydıntepe İstasyonu ile Tuzla’dan ayrılır ve Güzelyalı ile Pendik’e girer.

Pendik’te Güzelyalı Mahallesi’ndeki Güzelyalı istasyonu ile başlayan hat, Tersane İstasyonu, Kaynarca Mahallesi’ndeki Kaynarca İstasyonu ve Batı Mahallesi’ndeki Pendik YHT İstasyonu ile devam eder ve Yunus ile Kartal’a girer.

Kartal’da Yunus Mahallesi’nde Yunus İstasyonu ile başlayan hat, Kartal Merkezinde Kartal istasyonu, Petroliş Mahallesi’nde Başak istasyonu, Atalar Mahallesi’nde Atalar istasyonu, Cevizli Mahallesi’nde Cevizli istasyonu ile devam eder.

Maltepe’de Maltepe İstasyonu ile başlayan hat, Süreyya Plajı, İdealtepe ve Küçükyalı İstasyonları ile devam eder ve Bostancı ile Kadıköy’e girer. Kadıköy’de Bostancı İstasyonu ile başlayan güzergah, Suadiye, Erenköy, Göztepe, Feneryolu, Söğütlüçeşme ve Ayrılık Çeşmesi istasyonları ile devam eder. Ayrılıkçeşme’den sonra Üsküdar İstasyonu gelir ve tren buradan tüp geçitle Avrupa Yakası’na geçer.

Avrupa Yakası’nda Fatih’te Sirkeci istasyonu ile başlayan hat, yine Fatih’te Yenikapı İstasyonu ile devam eder ve Zeytinburnu’nda Kazlıçeşme İstasyonu ve Zeytinburnu istasyonu takip eder. Zeytinburnu’ndan sonra Bakırköy’de Yenimahalle, Bakırköy, Ataköy, Yeşilköy, Florya Akvaryum, Florya, Menekşe istasyonları gelir. Küçükçekmece’ye dönen hat, Küçükçekmece ve Halkalı istasyonları ile son bulur.