“Cihet hazırlama listesine eklendi” PTT ne demek, şubeden teslim alınır mı?

E-ticaret alışverişlerinde kargonun PTT Kargo ile gönderilmesi durumunda karşılaşılan durumlardan biri de kargonun gün içinde dağıtıma çıkarılamaması durumunda ertesi gün için dağıtım planlamasına dahil edildiğinde kargo takip ekranında kargonun durumu için yazılan “Cihet hazırlama listesine eklendi” notudur.

Bu makaleyi ana hizmet noktası olarak Türkiye vatandaşlarına hizmet veren PTT’nin Türkçe yerine Arapça bir kelime olan “cihet” kelimesini kullanması nedeniyle insanların ne anlama geldiğini anlamayarak araştırması nedeniyle hazırladık.

Cihet kelimesinin anlamı

Cihet Arapça bir kelimedir. Türkçe anlamı TDK’ya göre “Yan, yön, taraf” olarak açıklanır. Kargo ile “cihet” alakasız gelse de PTT tarafından bu iş için bulunan Arapça kelime “cihet” kelimesidir. “Cihet” kelimesi “cihat” kelimesi ile karıştırılmamalıdır.

“Cihet hazırlama listesine eklendi” anlamı

Kargonun bir PTT şubesine gün içinde ulaşıyorsa genellikle aynı gün dağıtıma çıkmaz. Ertesi gün dağıtıma çıkması planlanan paketler için kargo takip ekranına “Cihet hazırlama listesine eklendi” notu eklenir. Bunun Türkçesi “Yarın dağıtıma çıkmak üzere sıraya eklendi” demektir. Arapça bilmeyen PTT müşterileri için faydalı bir bilgi olarak bunu açıklamak istedik.

“Cihet” şubeden teslim alınır mı?

Şimdi gelelim daha önemli bir bilgiye. “Cihet” eden bir paket şubeden teslim alınır mı? Bu durumda kargonuz henüz dağıtıma çıkarılmamıştır ve şubede beklemektedir. Yani kargoyu şubeden teslim alabilirsiniz.

“Dağıtıcıya Verildi-Cihet No” ne demek?

Eğer kargonuz dağıtıma çıkarılırsa size “Dağıtıcıya Verildi-Cihet No:” şeklinde bir bilgi gösterilir. Burada bahsedilen “cihet” ise dağıtıcı kişi veya araçtır. Burada Arapça kelimeyi PTT ne anlamda kullanıyor, tam olarak bilemiyoruz. Belki dağıtımı yapan kargo arabasına, belki de dağıtımı yapan personele “cihet” diyorlar. Ancak “cihet no” dağıtıcının kod numarasıdır.