İkinci bir dil öğrenmenin faydaları

Bugün ikinci bir dil öğrenmenin gerçek bir ihtiyaç olduğu tartışılmaz. Her an başka ülkelerden insanlarla etkileşime girmek zorunda kalacağımız küreselleşmiş bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle ikinci bir dil öğrenmek ve iki dilli bir eğitim almak çok önemlidir. InfoJobs portalına göre, özellikle Türkiye’de insanlar İngilizce eğitim almayı tercih ediyor. Almanca ve Fransızca gibi diller de yükselişte olsa da.

Amacınız müfredatınızı geliştirmek, daha büyük bir sosyal anlayışa sahip olmak ve daha karmaşık dünyalarda ilerlemek ise, en iyi şey iki dilli bir eğitim üzerine yatırım yapmaktır. Hangi alanda çalışıyor olursanız olun, ikinci bir dilde uzmanlaşmak size birçok fayda sağlayacaktır.

İkici bir dil öğrenmenin faydaları

Seçtiğiniz dil ne olursa olsun, başka bir dilde nasıl iletişim kuracağınızı bilmek özgeçmişinizi güçlendirecek ve size giderek daha rekabetçi bir uluslararası pazarda çalışmak için sosyal beceriler kazandıracaktır. Beyin becerileri ve hafıza geliştirme gibi kişisel faydaları da vardır. Aşağıdaki bu avantajların her birine daha yakından bakın:

1. Daha rekabetçi profil

Şüphesiz, ikinci bir dil bilmenin en büyük faydalarından biri daha rekabetçi bir profile sahip olmaktır. Bugün iş tekliflerinin 1/3’ünden fazlasının yabancı dil konuşmanızı gerektirdiğini unutmayın. Aslında, sorumluluk pozisyonlarının en az %70’i insanların İngilizce konuşmasını gerektirir.

Birkaç dilde ustalaşırsanız, bir iş başvurusundaki seçim sürecinde öne çıkabilirsiniz. Ayrıca bir terfi sırasında sizin için bir katma değer olabilir. Ve işinizle diğer tutkuları birleştirmek istiyorsanız ek bir avantajınız var, çünkü ders verebilir veya çeviri yapabilirsiniz.

2. İletişim becerilerinin geliştirilmesi

İkinci bir dil öğrenmek, yükselmek ve liderlik pozisyonlarını elde etmek için faydalı yumuşak beceriler edinmenize izin verecektir. Aslında, diğerleri arasında aktif dinleme, esneklik, müzakere gibi becerileri geliştirecektir. Ayrıca, bir konuşma oluştururken diller arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri fark etme yeteneğine sahip olacaksınız. Bu şekilde, ister rapor yazarken, ister konuşma yaparken, isterse iş yaparken, ihtiyacınız olan dilde daha iyi iletişim kuracaksınız.

3. İkinci bir dil öğrenmek başka dünyalara açılan bir kapıdır

İkinci bir dil öğrenmek sadece başka bir dilde okumanıza, yazmanıza ve iletişim kurmanıza izin vermeyecek; aynı zamanda başka dünyalara açılan bir kapıdır. İkinci bir dil biliyorsanız, kendinizden farklı bir kültürü, gelenekleri ve değerleri anlama yeteneğine sahip olacaksınız. Bu, bir kişi olarak sizin için büyük bir avantajdır, çünkü ön yargılardan kaçınacak ve daha fazla sosyal duyarlılığa sahip olacaksınız.

4. Hafıza ve düşünme için faydalıdır

Özgeçmişinizi güçlendirmenin yanı sıra, iki dilliliğin beyniniz için bilmediğiniz faydaları da vardır. Bunlardan bazıları:

  • Yaratıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olur ve size daha fazla zihinsel çeviklik ve esneklik kazandırır.
  • Hafızanızı geliştirebilir ve eleştirel düşünmeye katkıda bulunur.
  • Bilginin ilgili olup olmadığına göre sınıflandırılmasına izin veren üst dil farkındalığının elde edilmesine yardımcı olur.
  • Yoğun miktarda bilgi ile çalışmak için beceriler getirebilirsiniz.

5. Yurtdışında yaşamak için harika bir fırsat

Başka bir dil öğrenme zorluğu çekiyorsanız, bu gelecekte yurtdışında yüksek lisans yapmayı düşünmeniz için ilk adım olacaktır. Başka bir ülkede yaşamak ufkunuzu genişletecek ve sizi diğer kültürlere yakınlaştıracaktır. Bu sayede sadece yaşadığınız ve ağ kurduğunuz ülkede yeni bağlantılar kurmakla kalmayacak, aynı zamanda çalışma ve/veya eğlence alanınızda yeni referanslar keşfedebileceksiniz.

İkinci bir dil öğrenmek, küreselleşen ve son derece rekabetçi bir dünyada öne çıkmanız için harika bir müttefiktir. Ve günümüzde çeşitli platformlar ve uygulamalar sayesinde evden dil öğrenmek çok kolay.

E-öğrenme yoluyla eğitim inovasyonu, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya çeşitli alanlarda eğitim olanağı sağladı. Bu nedenle, profesyonel olarak kariyerinize daha fazla sağlamlık kazandıracak dili öğrenmek için her gün sadece birkaç dakika ayırmanız yeterlidir.