Kartal’daki Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkıldı

Kartal’dan Tuzla’ya taşınan ve binası uzun zamandır kaderine terk edilen Kartal Yavuz Selim Hastanesi yıkıldı. 2017 yılından beri kapalı olan Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi için yıkım çalışmalarında son aşamaya gelinde. Eylül 2023’ten beri yıkım çalışmaları devam eden hastanenin yıkımının tamamlanması ile beraber enkaz kaldırma çalışmaları yapılıyor.

Eylül ayı başlarında Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nde pencereler söküldü. Adeta hayalet binaya dönen hastanede demir gibi para eden diğer kısımlarının söküm işlemleri gerçekleştirildi. Sökülen para eden her şey kamyonetlerle taşındı. Para eder şeylerin sökme işlemi bitince, son olarak yıkım işlemi gerçekleştirildi.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkımı

2017 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatılan ve içindeki tüm malzemeleri Tuzla Devlet Hastanesi’ne taşınan ve tüm personeli Tuzla Devlet Hastanesi’ne atanan Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi, aradan geçen 6 yıl sonra yıkımı gerçekleştirildi.

Yavuz-Selim-Devlet-Hastanesi-yikim-2
Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

6 yıldır yıkılmayan bina hakkında içinde cinlerin gezdiği ve hayaletli olduğuna dair söylentiler çıkmaya başlamıştı. Hatta içinden ses geldiğini iddia eden vatandaşlar vardı.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yikildi 2
Şubat 2024
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
Yavuz Selim Devlet Hastanesi yikildi 3
Şubat 2024
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Çekim yaptığımız sırada yoldan geçen 65 yaşındaki Halime M. adlı teyze ise çocukluğunun bu hastanede geçtiğini ve hastanenin yıkılmasını çok üzüldüğünü söyledi.

Yerine ne yapılacağını soran teyze, yıkılacak olan hastanenin yerine tekrar hastane yapılması gerektiğini söyledi.

Yavuz-Selim-Devlet-Hastanesi-yikim-3
Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
Yavuz-Selim-Devlet-Hastanesi-yikim-4
Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kartal Yavuz Selim Hastanesi ve Yakacık’taki Doğum Hastanesi yıllardır hedefteydi. Yıkılmak istenen ve yerlerine yeni bir hastane yapılacağına dair hiçbir söz verilmeyen her iki hastane de kaderine terk edilmişti.

Yavuz-Selim-Devlet-Hastanesi-yikim-5
Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Vatandaşlar şimdilerde yıkılacak olan Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nin yerine tekrar yeni bir hastane yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

Yavuz-Selim-Devlet-Hastanesi-yikim-6
Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
Yavuz-Selim-Devlet-Hastanesi-yikim-7
Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Hastanenin kapatıldığı yıllarda yerine otel yapılması gündeme gelmiş, ancak hastane arazisinin tapusunda bağış yapan kişiler tarafından sadece hastane olarak kullanılacağına dair şerh olduğu ortaya çıkmıştı. Böylece Kartallıların hastanesinin yerine otel yapmak isteyenler hevesi kursaklarında kalmıştı ve süreç yargıya taşınmıştı.