Kartal’daki Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkılıyor

Kartal’da uzun zamandır kaderine terk edilen Yavuz Selim Hastanesi’nde yıkım çalışmaları yapılıyor. 2017 yılından beri kapalı olan Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi için yıkım çalışmaları başladı.

Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nde pencereler söküldü. Adeta hayalet binaya dönen hastanede demir gibi para eden diğer kısımlarının söküm işlemleri devam ediyor. Sökülen para eden her şey kamyonetlerle taşınıyor. Para eder şeylerin sökme işlemi bitince, son olarak yıkım işlemi gerçekleştirilecek.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkımı

2017 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatılan ve içindeki tüm malzemeleri Tuzla Devlet Hastanesi’ne taşınan ve tüm personeli Tuzla Devlet Hastanesi’ne atanan Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi, aradan geçen 6 yıl sonra yıkılıyor.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkım 2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

6 yıldır yıkılmayan bina hakkında içinde cinlerin gezdiği ve hayaletli olduğuna dair söylentiler çıkmaya başlamıştı. Hatta içinden ses geldiğini iddia eden vatandaşlar vardı.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkım 3
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Çekim yaptığımız sırada yoldan geçen 65 yaşındaki Halime M. adlı teyze ise çocukluğunun bu hastanede geçtiğini ve hastanenin yıkılmasını çok üzüldüğünü söyledi. Yerine ne yapılacağını soran teyze, yıkılacak olan hastanenin yerine tekrar hastane yapılması gerektiğini söyledi.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkım 4
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Yerine ne yapılacak?

Kartal Yavuz Selim Hastanesi ve Yakacık’taki Doğum Hastanesi yıllardır hedefteydi. Yıkılmak istenen ve yerlerine yeni bir hastane yapılacağına dair hiçbir söz verilmeyen her iki hastane de kaderine terk edilmişti.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkım 5
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Vatandaşlar şimdilerde yıkılacak olan Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nin yerine tekrar yeni bir hastane yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkım 6
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Hastanenin kapatıldığı yıllarda yerine otel yapılması gündeme gelmiş, ancak hastane arazisinin tapusunda bağış yapan kişiler tarafından sadece hastane olarak kullanılacağına dair şerh olduğu ortaya çıkmıştı. Böylece Kartallıların hastanesinin yerine otel yapmak isteyenler hevesi kursaklarında kalmıştı ve süreç yargıya taşınmıştı.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi yıkım 7
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Öte yandan yetkililerden şimdiye kadar ne yıkımla ilgili bir açıklama yapıldı, ne de yıkımın ardından yerine ne yapılacağı hakkında.