En iyi Disney Plus filmleri 2022

Yılın ortasını çok uzun zaman önce geride bıraktık ve bu ayların görsel-işitsel hasadına dair incelemeler gün geçtikçe daha da çoğalmaya başlıyor. Bugün Disney+’ta görebileceğiniz 2022’nin en iyi 11 filmi ile bir mola vermenin zamanı geldi. Bunun için ana kriter bu yıl Türkiye’de vizyona girmiş olmaları ve tabii ki kişisel tercihlerim oldu.

Disney Plus, dünyanın en iyi arama sistemine sahip olmayabilir, ancak bu akış platformu, filmler için iyi bir şekilde sunuluyor. Muhtemelen en iyi sinematografik kataloğa ve harika klasikler ile en son çıkanlar arasında iyi bir dengeye sahip bir uygulama. 2022’de çıkan en iyi Disney Plus filmleri hangileri? Elbette listeye dahil edilmeyi hak eden daha fazla film göründüğünde hepsi güncellenecektir. Bu, biraz daha aşağıda bulacağınız Disney+ listesi için de geçerlidir. Lafı fazla uzatmadan Disney+ filmlerine geçelim.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Bize gerçekten verdiğinden çok daha fazlasını vaat ettiği doğru, ancak bu, Sam Raimi gibi birinin kamera arkasında olmasından yararlanan çok eğlenceli bir macera olduğu anlamına gelmiyor. Tam özgürlüğe sahip olduğu söylenemez, ancak Marvel Sinema Evreni yapımlarında ona normalden daha fazla kişilik kazandırmaya yardımcı olan birçok ayrıntı fark edilir.

Chip ‘n Dale: Rescue Rangers

Chip n Dale Rescue Rangers

Chip ‘n Dale: Rescue Rangers, pek çok kişi tarafından tam olarak fark edilmeyen karakterlere düşündürücü bir bakış sunan esprili bir macera olarak karşımıza çıkıyor. Animasyonun ustaca kullanılması, başarılı meta bileşeni ve harika vokal kadrosu, erdemleri arasında öne çıkıyor.

Crush

Crush

Ana karakterinin bir lezbiyen olması özelliği ile gençleri hedef alan etkili bir romantik komedi. Ana oyuncu kadrosunun ne kadar iyi olduğu ve senaryonun birden fazla komik an sunması da buna yardımcı oluyor.

Nightmare Alley

Nightmare Alley

75 yıl önce Edmund Goulding tarafından beyaz perdeye taşınan William Lindsay Gresham’ın romanının yeni versiyonu. Bir fuarda rengarenk bir karakter koleksiyonunu sunan en heyecan verici bir başlangıçla, kusursuz bir teknik bitiş ve birinci sınıf bir oyuncu kadrosu ile baştan çıkarıcı bir tekliftir.

Fresh

Fresh

Romantik komedilerin ürkütücü bir incelemesi, belki de en iyi yanını ilk birkaç dakikasında, onlardan birine en çok benzediği anda sunuyor. Sonra, kağıt üzerinde ekranda görünenden daha lezzetli olan her şeyi başka bir yöne çeken önemli bir bükülme var, çünkü aynı şey etrafında gereğinden fazla dolanıyormuş hissi veriyor. Yine de Sebastian Stan ve Daisy Edgar-Jones çok ilham alıyor ve işlerin dağılmamasına yardımcı oluyor.

Fire Island

Fire Island

Kahramanların hepsi eşcinsel olduğu için alt türlerdeki bu önemli boşluğu doldurmaya devam eden bir romantik komedi. İçinde, büyük ölçüde Joel Kim Booster’ın çözücü senaryosu ve aynı zamanda Booster’ın da aralarında bulunduğu kahramanlarının iyi çalışması nedeniyle, ustaca ve en kaba arasında iyi bir denge öneriliyor.

Lightyear

Lightyear

‘Oyuncak Hikayesi’ destanının ilk üç bölümü hiç şüphesiz Pixar’ın en iyi filmleri arasındadır. Dördüncüsü, oldukça keyifli olmasına rağmen bir geri adımdı ve bu spin-off da ilk üçü kadar akılda kalıcı değil, ama aynı zamanda çok farklı bir yaklaşıma sahip bir başlık ve bize eski moda bir bilim kurgu hikayesi kullanımı sunmayı tercih ediyor.

Death on the Nile

Death on the Nile

Kenneth Branagh, Poirot’yu ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’in başarısından sonra Agatha Christie’nin uydurduğu gizeme tatmin edici bir yaklaşım sunan lüks bir eğlenceyle geri geldi ve tabi ki yetenekli oyunculardan oluşan kadro ile.

Not Okay

Not Okay

İlk bakışta göründüğünden daha fazla zehir içeren bir hiciv. Beklenenden çok daha tatmin edici bir sonuca ulaşana kadar her şey daha da karmaşık hale gelen oldukça hafif yürekli bir komedi olarak başlar. Mürekkebi gereğinden fazla doldurmadan, sosyal dizi dünyasına doğru bir yansıma ve Zoey Deutch’un er ya da geç yıldız olması gerektiğini düşündüren bir yorumla.

Prey

Prey

‘Predator’ serisinin en temel unsurlarını geri alarak içinde geçtiği tarihi andan nasıl yararlanacağını bilen yoğun bir hayatta kalma hikayesi sunan vahşi bir prequel. Şiddette güçlü ve kurgu açısından çok etkili, burada karakterler o kadar önemli değil – sadece Amber Midthunder’ın oynadığı Comanche savaşı vurgulanmayı hak ediyor – izleyiciyi bir avın içine çekiyor.

Turning Red

Turning Red

Pixar, ‘Luca’da tazeliğini geri kazandıysa, çalışmanın en duygusal yönünü unutmayan bir filmdeki en komik yanını burada geri getirdi. Hem görsel olarak (burada hiperrealizm eğilimi daha çizgi film yaklaşımı lehine bir kenara bırakılıyor) hem de önemli olan, ayrıca her yönüyle daha cilalı bir kadınsı yaklaşımdan faydalanan çok özgüvenli bir teklif.