Kartal sahiline dolgu yapılmalı mı?

Kartal sahili ile ilgili alternatif bir görüş, denize dolgu yapılması. Bu konu hakkında yıllardır çok söz söylendi, nedenlerine bu makalede bakıyoruz. Kartal sahili mevcut kalabalığı kaldıramıyor ve nihai çözüm Kartal sahiline dolgu yapmak olabilir. Daha derine inelim ve Kartal sahiline dolgu yapılmalı mı, yapılmamalı mı diye sorgulayalım…

Daha fazla yeşil alan ve otopark

Sahil yolunda 3 şerit otoparka dönmüş, çimlerin üstü ve kayalıklar insanlarla dolu… Bir düşünelim. Kartal sahilinde de Maltepe dolgu alanı gibi bir şehir parkı olsaydı nasıl olurdu? Her akşam kuş sesleri olan, cıvıl cıvıl ve ağaçlarla dolu bir sahilde dolaştığınızı hayal edin. Tenis kortları, basketbol sahaları, plaj voleybolu…

maltepe sahil dolgu alani 2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24 - Maltepe sahili güneşin batışı

Zamanında Kartal sahilinde dolgu alanı yapılsaydı mevcut rezillikleri yaşamıyor olacaktık, otomobiller binlerce araç kapasiteli İSPARK otoparkına park ederdi, sahil yolu otobüs duraklarına kadar otoparka dönmezdi. Sahilde o kadar geniş bir alan olurdu ki adım başı insan olmazdı, çünkü herkese yetecek kadar boş alana sahip olurduk.

maltepe sahil dolgu alani 4
Fotoğraf lisansı: Kartal 24 - Maltepe sahil parkında yürüme yolları

Kartal sahili için çözüm dolgu projesi

Parklar dolup taşmazdı. Daha fazla ve daha büyük park alanları olacağı için parklarda çocuklar daha rahat oynayacak yer bulurdu. Bisikletliler şu anki gibi çukur dolu bisiklet yollarını kullanmak zorunda kalmazdı ve bisiklet yolları sahil yolundaki otopark ve restoran girişleri nedeniyle kesilmeyeceği için daha tehlikesiz olurdu.

maltepe sahil dolgu alani cicek bahcesi
Fotoğraf lisansı: Kartal 24 - Maltepe sahilindeki botanik bahçe

Geç mi kalındı? Neden olmasın, Kartal sahiline dolgu yapmak için geç değil. Doğa deyip engellemesinler çünkü zaten denizin dibi pislik, yok olacak bir doğa kalmadı. Onun yerine insanlar rahat etsin. Kediler ve kuşlar da cıvıl cıvıl güzel bir ortamda yaşasın. Böcekler yemyeşil çimleri yesin. Martılar yavrularına sahilde baksın.

3 ilçenin buluştuğu tek sahil

Kartal için şimdiye kadar çok proje düşünüldü, ancak hiçbiri gerçek olmadı. Kimi çok kötüydü, kimiyse çok güzeldi. Zaha Hadid projesi ile felaketten son anda kurtuldu. İnsanlar evlerinden edilebilirdi. Marina projesi Pendik’e gitti. Peki dolgu projesine ne dersiniz?

maltepe sahil dolgu alani 1
Fotoğraf lisansı: Kartal 24 - Maltepe Şehir Parkı yeşil alanlar

Kartal şimdiye kadar neler görmedi ki? Peki “Kartal sahiline dolgu yaptırmam” deyip de Kartal sahili için Barcelona’yı rol model alan ve sahil boyunca gökdelenler diktirmeye kalkanlara ne demeli.

İlçemizin nüfusu 150 bin değil, Sultanbeyli ve Sancaktepe’nin nüfusu için gidecek başka bir sahil de yok. Sahilimiz 1 milyondan fazla ikametgah sahibine hizmet ediyor. Kartal, Tuzla değil. Geniş düşünmek lazım ve “olmaz” ve “yaptırmayız” gibi eski inatlardan kurtulmak gerekli.

maltepe sahil dolgu alani 3
Fotoğraf lisansı: Kartal 24 - Maltepe sahili otopark

Peki Kartal sahili için en iyisi nedir? Mevcut hali başarısız. Çünkü sahilde her akşam 2 şerit otoparka dönüyor ve bu durum hafta sonları ve tatillerde daha da beter oluyor. Tek çözüm sahile dolgu yapmak.

Karar vermek için şu rezilliğe bir bakın, bir de bu güzelliğe… Aşağıdaki ilk fotoğraf Kartal sahili, sonrakiler ise Maltepe sahili. Maltepe sahili cıvıl cıvıl, çiçeklerle ve ağaçlarla dolu…

kartal sahili otopark sorunu
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

İşte Maltepe’de dolgu yapılan yer…

maltepe sahil dolgu alani cicek bahcesi-2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24 - Maltepe sahilindeki botanik bahçe

Haritaya da bir bakın. Dolgu alanı yapmak için uygun görünüyor.

kartal dolgu alani

Bu işten kim sorumluysa Kartal sahiline dolgu yapılması için harekete geçmeli. 5 yıl bile sürecek olsa parça parça sahil kapatılarak dolgu projesi hayata geçirilmeli ve ilçenin gelecek 100 yılı inşa edilmeli. Kartal’ın kaybedecek vakti yok. Yoksa her yaz akşamı Kartal sahilinde aynı rezillik çekilmeye devam eder…