Kartal sahil yolu ne zaman yapıldı, sahil dolgu geçmişi

“Anadolu Yakası Sahil Yolu Projesi” ile beraber Kadıköy ile Kartal’ı birbirine bağlayan sahil yolu gerçekleştirildi. Proje, 1984 ile 1989 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Bedrettin Dalan’ın belediye başkanlığı döneminde yapıldı. Kartal sahil yolu 1987 yılında yeni hali ile hizmete açıldı.

Sahilin doldurulması ve sahil yolu yapılması projesi kapsamında “Pendik – Kadıköy” hattında, arıtma tesislerinden oluşan atık su hattı yapıldı. Sahil yoluyla deniz arasındaki alanda ise park yapılması planlandı. Başlangıçta tamamlanmayan parklar, sonraki yıllarda yapıldı.

kordonboyu-dolgu-haritasi
Kordonboyu Mahallesi dolgu yapılmadan önceki hali ile şimdiki hali
Fotoğraf lisansı: İBB (1970) / Maxar (2022)

Plajlar ve tarihi meydan yok edildi

Sahil yolu projesi ile beraber sahillerin tüm doğal özellikleri ve plajlar yok edildi. Şimdilerde sahilin doğal güzellikleri yerine deniz kenarında kayalık taşlar bulunuyor. Kartal sahil şeridinde bulunan çok sayıda plaj, dolgu projesi ile yok edildi.

kartal-plaj-eskiden
1980'li yıllarda Kartal'daki belediye plajı

Aynı zamanda Kartal’ın tarihi meydanı da dolgudan etkilendi ve ortadan kaldırıldı. Kartal’ın tarihi meydanı, dolgu projesinin ardından tamamen yok edildi. Kartal Meydanı, şehir kimliği ile alakası olmayan ve ruhsuz bir meydana dönüştü.

kartal-meydani-eskiden
1980'li yıllarda Kartal Meydanı

Kartal – Kadıköy sahil yolu projesi

1987 yılında Anadolu Yakası sahil yolu çalışmaları sırasında, “Bostancı – Maltepe” arasındaki sahil şeridinde denizin doldurulmasıyla büyük bir arazi elde edildi.

1999 yılında Maltepe – Kadıköy arasında atık su hattı çalışmalarına başlandı. Projenin Kadıköy – Bostancı arasındaki bölümü gecikmeli olarak tamamlandı. Bostancı – Maltepe arasındaki bölümü ise daha sonra bitirildi.

Otoyol 1987’de açılmasına rağmen park alanlarının yapılması ve atık su hattının döşenmesi, bütçe yetersizliği nedeniyle 1999 yılına ertelendi.

Günümüzde de sahil yolunda park düzenlemeleri devam ediyor. Maltepe’deki park alanı yetersiz kaldığı için daha büyük bir park alanı yapılmak üzere tekrar deniz dolduruldu. Maltepe’de denize dolgu yapılarak Maltepe Dolgu Alanı yapıldı.

Kartal’da da sahilde büyük bir otopark sorunu var ve sahil yolunda sürekli otomobiller çift şerit park ederek yolu tıkıyor.