WD Blue ile WD Green farkı

Western Digital (WD), farklı ihtiyaçları karşılamak için çeşitli sabit disklere sahiptir. Kullanım amacına en uygun sabit diski seçmek için türleri bilmek önemlidir. Ve bunu kolaylaştırmak için, CPU’ların SKU’ya göre sınıflandırılmasına benzer şekilde, bunları renkle kodlamıştır. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra WD Green ile Blue arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsanız, burada size açıklıyoruz.

WD sabit sürücülerin renklerine göre türleri

wd harddisk turleri

WD’nin sabit sürücülerini belirttiği renkler şunlardır:

  • Green: Tüm serinin en ucuz ve en ekolojik olanlarıdır. Enerji tüketimleri çok düşük olduğundan daha az karbon ayak izi bırakacaklar. Ancak, mükemmel performans arayanlar için uygun değildirler, ancak ikincil sürücü olarak kullanmak için iyi bir seçenek olabilirler.
  • Blue: Hemen hemen her şey için geçerli olan orta aralıktır. Dizüstü bilgisayarlar için oluşturuldu, ancak masaüstü bilgisayarlar için de kullanılabilir. Yeşil olanlardan biraz daha yüksek performansa sahip olmaları ile karakterize edilirler, ancak daha fazla enerji tüketirler ve maliyetleri daha yüksek olur.
  • Black: Yüksek performans elde etmek için tasarlanmış, öncekilerden daha hızlı ve daha fazla arabelleğe sahip olanlardır. Bununla birlikte, “hızlandırılmış” olmaktan kaynaklanan aşınma ve yıpranma nedeniyle kullanım ömrü genellikle daha düşüktür. Ayrıca, daha gürültülüdürler ve daha fazla enerji tüketirler. Tabii ki, öncekilerden daha pahalılar.
  • Red: Bunlar, NAS veya ev sunucularında, yani bir ağda kullanım için özel olarak tasarlanmış sabit sürücülerdir. Performansları Blue’ya benzer, ancak 7 gün 24 saat çalışacak şekilde tasarlandıkları için çok daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptirler. Ayrıca tüketimleri düşüktür ve sessizdirler.
  • Purple: Morlar, video ve kamera gözetim sistemleri için tasarlanmıştır. Bu sistemler de 7/24 çalışır, ancak Kırmızı olanlardan farkı, kameralar tarafından çekilen videolar gibi büyük dosyaları işlemek için optimize edilmeleridir. Ek olarak, bellenimi videodaki hataları düzeltebilen bir algoritmaya sahiptir.
  • Gold: Veri merkezleri ve kurumsal ortamlar için tasarlanmıştır. Yüksek güvenilirlik ve dayanıklılıklarının yanı sıra yüksek bant genişliği ve yüksek iş yükü özelliklerine sahip olmaları ile öne çıkarlar. Ayrıca mükemmel performans ve hata düzeltme sistemlerine sahipler, ancak en pahalıları.

WD Green ile Blue farkı hakkında sonuç

WD Green ile WD Blue arasındaki en büyük fark, fiyat dışında performanstır. Mavi, birincil depolama birimi olarak günlük kullanıma yönelik, Yeşil ise daha yüksek kapasiteler ve ikincil depolama birimi olmaya yöneliktir.