Kartal’ın gizli deresi Savaklar Deresi nereden geçiyor?

Savaklar Deresi, Yakacık’tan doğan ve Dragos Çayına bağlanarak son bulan bir deredir. Ancak eskiden Savaklar Deresi, Kartal’da kendi yolunu izleyerek denize dökülen bir dereydi. Ancak zamanla kentsel gelişim sonucu üstü kapatıldı. Peki Savaklar Deresi eskiden nereden geçiyordu? Kartal’ın gizli deresi Savaklar Deresi’nin nereden geçtiğini merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Savaklar Deresi nereden geçiyor?

Savaklar Deresi’nin nereden geçtiğini bulmak için araştırma yaptık ve Savaklar Deresi’nin izine İstanbul Büyükşehir Belediyesi arşivlerinde yer alan Kartal’ın 1970’te hazırlanan bir ortofoto haritasından ulaştık. 1970 yılına ait harita ile günümüz uydu haritasını aynı ölçekte üst üste koyarak Savaklar Deresi’nin geçmişte nereden geçtiğini tespit ettik. Ortaya çıkan verilere göre Savaklar Deresi, Kartal sahilinden denize dökülen bir dereydi.

savaklar deresi 1970-2
Fotoğraf lisansı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Savaklar Deresinin geçtiği yerde ne var?

Peki Savaklar Deresi eskiden nereden geçiyordu ve derenin geçtiği yerlerde şimdi ne var? Genellikle cadde ve yollar. Geçmişte Savaklar Deresi, Atalar sahilindeki Cevizli Orduevinin içinden geçerek denize dökülüyordu. Daha sonra yapılan dere ıslahı ile derenin üstü kapatılarak yol ve yerleşim yerleri yapıldı.

savaklar deresi 1970-1
Fotoğraf lisansı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Savaklar Deresi nereden denize dökülüyor?

Savaklar Deresi’nin döküldüğü noktaya yakın bir yerde kısa bir su kanalı halen mevcut, ancak eski dere ile tam olarak aynı yerde değil, Kartal tarafına doğru yaklaşık 200 metre ileriye alınmış. Aşağıda yer alan haritaları kontrol ederek Savaklar Deresi’nin geçtiği yerlerde şu anda ne olduğunu görebilirsiniz.

savaklar-deresi-2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
dragos cayi
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Eski Savaklar Deresi güzergâhı

Dere D-100’ün altına geçerken sanayi bölgesinden geçiyor ve Çanakkale Caddesi’ndeki kavşağa yakın bölgeden batıya yönleniyor. Yerleşim yerlerinin arasından geçtikten sonra Şehit Hakan Kurban Caddesi boyunca sahile doğru dökülüyor.

Derenin sahile doğru dikey olarak izlediği yol ise şöyle: Şehit Astsubay Serkan Aktepe Caddesi, Şehit Hakan Kurban Caddesi, Şehit Aşkın Aktaş Sokak. İlginç bir tesadüf, derenin geçtiği tüm yollara şehit adı verilmiş. Aşağıda Yandex haritasında hazırladığımız dere haritasını görebilirsiniz.

Mevcut Savaklar Deresi güzergahı

Kartal’ın kuzeyindeki halen canlı olan mevcut Savaklar Deresi ise Soğanlık’tan Dragos Çayı’na bağlanıyor. Dragos Çayı ile birlikte Kartal Orhantepe sahilinde denize dökülüyor.

Sorumluluk reddi: Eski Savaklar Deresi’nin geçtiği yollar bilimsel bir metotla hesaplanmamıştır. Bu nedenle, derenin eskiden geçtiği güzergah yaklaşık olarak ifade edilmiştir ve bir kesinlik içermemektedir. Derenin eskiden evinizin altından geçip geçmediğini merak ediyorsanız, uzmanlara danışmalısınız.