Kartal dere haritası: Kartal’da nereden dere geçer?

Kartal’da hangi dereler var? Kartal’ın dereleri nereden geçiyor? İşte Kartal’daki derelerle ilgili kapsamlı dere haritası. Haritada yer alan bazı dereler zamanla kurumuş ve tamamen yok olmuş olabilir. Tarihin derinliklerine daldık ve Kartal için dere haritası oluşturduk.

Kartal dere haritası

Kartal dere haritası, Kartal 24’ün özel çalışması ile Yandex haritalar üzerinde hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında Kartal’ın 1970 yılı ortofoto haritası ile güncel uydu haritası üst üste konularak şu anda mevcut olmayan derenin geçmişte geçtiği yerler çizilmiştir. Ayrıca mevcut dereler de çizilmiştir. Harita üstünde hareket edebilirsiniz ve yakınlaştırma yapabilirsiniz.

Kartal’da hangi dereler var?

Kartal’da şu anda aktif olan iki dere bulunuyor: Dragos Çayı ve Savaklar Deresi. Dragos Çayı, Yakacık’tan Aydos Tepesinden doğar ve Kartal Orhantepe sahilinden denize dökülür. Savaklar Deresi ise Yakacık Aydos Tepesi aşağı kısmından doğar ve Soğanlık’ta Dragos Çayı’na bağlanır.

Eski Savaklar Deresi ise şu anda olmayan bir deredir ve Savaklar Deresi’nin kendi yolundan denize ulaşmasını sağlayan bir yol izler. Cevizli’den geçerek Atalar Sahilden denize dökülür. Şimdilerde Savaklar Deresi’nin olduğu yerde caddeler var.

Sorumluluk reddi: Eski derenin geçtiği yollar bilimsel bir metotla hesaplanmamıştır. Derenin eskiden geçtiği güzergah yaklaşık olarak ifade edilmiştir ve bir kesinlik içermemektedir. Derenin evinizin altından geçip geçmediğini merak ediyorsanız, uzmanlara danışmalısınız.