Adalar eski ismi – Adalar adı nereden geliyor?

Adalar ilçesi, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Marmara Denizi’nde bulunan adaları ifade eder. Adalar ilçesi yönetim birimine bağlı adalar şu adalardan oluşur: Kınalıada, Burgazadası, Heybeliada, Büyükada, Sedef Adası, Yassı Ada, Kaşık Adası, Sivri Ada, Tavşan Adası.

Adalar ilçesine geçmişte ne dendiği ve eski isimleri herkesin merak ettiği bir bilgi. Özellikle de Adalar’ı gören bir yerde oturan herkes için. Bu makalede, Adalar’a geçmişte hangi isimlerle referans verildiğine ve adaların eski isimlerine bakıyoruz. Ayrıca Adalar adının nereden geldiğini araştırıyoruz.

Adalar eski ismi

Adalar için geçmişte Demonisi, Papadonisia, Prens Adaları ve Kızıl Adalar gibi isimler kullanılmış. Antik zamanlarda Cin Adaları anlamına gelen Dimonisi veya Demonisi adı ile anılmıştır. Yunan filozof Aristoteles, Adalar için Halkedon (Kadıköy) Adaları ismini kullanmıştır.

adalar eski adi

Yunan filozof Artemidoros ise Çamlı anlamına gelen Pitiusa adını tercih etmiştir. Bu tercihte adalardaki çam ağaçlarının büyük rol oynadığı yadsınamaz. Romalı tabiat bilgini Plinius ise Marmara Adaları anlamına gelen Propontidas adını kullanmıştır. Tarihçi Hammer, Evliya Adaları anlamına gelen Les Iles des Saint ismini kullanmıştır.

Daha yakın bir döneme geliyoruz. Elbette Bizanslar’a. Bizanslılar, adada yaşayan keşişlerden dolayı Papaz Adaları veya Keşiş Adaları anlamına gelen Papadonisia ismini kullanmışlardır. Bizans döneminde Batı kaynaklarında Prens Adaları olarak geçmiştir.

Adalar adı nereden geliyor?

Peki Türkler hangi ismi tercih etmiştir? Türkler, topraklarının renginden dolayı Kızıl Adalar diye adlandırmışlardır. Ayrıca adaların güneşin batışı sırasında tam bir kızıla büründüğünü görmemek elde değil. Sizce çok sıradan olan Adalar ismi yerine Kızıl Adalar ismi daha güzel olmaz mıydı?

Adalar ilk kez 1854 yılında kurulan Osmanlı’ya bağlı İstanbul Şehremaneti’nde belediye olarak ilan edilmiştir. 1861’de ise belediye şubesi olmuş ve 1867’de İstanbul’un bir ilçesi ilan edilmiştir.