En iyi İskandinav dizileri

Nordic dizilerinin ateşi bize ‘Bron’ ve ‘Forbrydelsen’ dizileri ile ulaştı. Bu Avrupa ülkelerinden kara film türü edebiyattan beyaz perdeye yayıldı ve diziler de ona yabancı değildi.

Başarısı ‘The Bridge’ veya ‘The Killing’ gibi çok sayıda yeniden uyarlamaya yol açan en ikonik iki dizisinin yokluğunda, akışta mevcut olan ve daha fazla türü kapsayan en iyi İskandinav dizilerinden bazıları burada.

Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

‘Fanny & Alexander’ ile birlikte bu, Ingmar Bergman’ın harika dizilerinden bir diğeri (onu bir filme yoğunlaştırmak için yaptıkları kısaltılmış versiyondan çok daha iyi). Liv Ullman (“Persona”) ve Erland Josephson’ın (“Güz Sonatı”) başrollerini paylaştığı Bergman, bize evli bir çiftin bu acımasız portresini sunuyor ve istedikleri varsayılan iki kişi arasındaki sırlar ve yalanlar ağını cerrahi bir soğuklukla analiz ediyor. İsveçli yönetmen, 2021’de HBO Max için Jessica Chastain ve Oscar Isaac’la yeniden çevrimi yapılan bu boğucu ve aynı zamanda içine kapanık hikayeyi sadece 6 bölümde bize tanıtıyor.

The Kingdom

The Kingdom

Yazarlık vizyonunu beyaz perdeye taşıyan bir başka büyük yönetmen de Lars Von Trier. “Melancolía” ve “Bailar en la oscuridad” filmlerinin yönetmeni bizi, gerçek ile rüya gibi arasındaki sınırın çok dağınık olduğu hatta hiç olmadığı uğursuz bir hastaneye götürüyor. ‘Twin Peaks’ten etkilenen ve Dogma 95’in parametreleriyle çekilen Von Trier, bizi iyi ve kötü arasındaki ebedi tartışmayı simgeleyen azap içindeki bazı karakterlerin cehennemlerine indiriyor. Her biri 4 bölümden oluşan 2 sezonuna yakın zamanda üçüncü bir sezon eklendi: Yapımcının 23 yıl sonra en kişisel çalışmalarından birine dönüşü olan ‘The Kingdom Exodus’.

Borgen

Borgen

Muhtemelen son yılların en popüler İskandinav dizilerinden biri ve ekranda gördüğümüz siyasete en ilginç yaklaşımlardan biri olan ‘The Minister’ dizisi ile birlikte. Danimarka Başbakan adayı Birgitte’in iktidara yükselişini anlatıyor ve bu dünyanın tüm inceliklerini karmaşık ve aynı zamanda son derece eğlenceli bir şekilde çözüyor. Halihazırda 4 sezonu ve 38 bölümü var.

The Rain

The Rain

İnsanlığın yağmur suyuyla bulaşan tehlikeli bir virüs tarafından katledildiği bu kıyamet sonrası dramda bilim kurguya da yer var. Görünürde tedavisi olmayan ve ardından çok az sayıda kurtulan bırakan ölümcül bir virüs. Bir sığınağa saklanarak hayatta kalmayı başaran iki kardeşi takip edeceğiz. Hayatta kalma ve ergenlik dramını birleştiren ve toplamda 3 sezon ve 20 bölümü olan bir hikaye.

The Valhalla Murders

The Valhalla Murders

Oslo’dan bir müfettişin İzlanda’da işlenen bir dizi gizemli cinayette bir kadın müfettişle birlikte çalışmak üzere memleketi Reykjavik’e döndüğü bu gerilim dizisi ile karşı karşıyayız. Sadece 8 bölümden oluşan bir mini dizi, bir hafta sonunda maraton koşmak için mükemmel.

Home for Christmas

Home for Christmas

Daha sıradan bir şeye geçen Netflix, bu İsveç dizisiyle bizi şaşırttı. Oldukça basit bir önermeyle (kahramanın bir sonraki Noel yemeğine getirecek birini bulması ve böylece ailesindeki sinir bozucu kişileri susturması gerekir), Noel klişeleriyle oynayan ve sizi her zaman gülümseten bu hafif ve eğlenceli hikayemiz var. Her biri 6 bölümden oluşan ve en fazla yarım saat süren 2 sezon. Sadece Noel’de değil, birbiri ardına görmek için bir başka ideal teklif.

Atrapados

Atrapados

Baltasar Kormákur’un (“2 Guns”) elinden çıkan ve oyuncu kadrosunun başında Olafur Darri Ólafsson’un (“True Detective”) olduğu daha fazla İzlanda gerilim dizisi, korkunç bir keşifle başlayan bu suç dramamız var: sularda parçalanmış bir ceset bulundu. Soruşturma, insan kaçakçılığı veya siyasi yolsuzluk gibi zorlu konulara değinmekten kaçınmayacak. En iyi İskandinav gerilim dizilerinin mirasçısı, 3 sezon ve toplam 28 bölümden oluşuyor.

Alt du elsker

Alt du elsker

Bu yılın Norveç mücevherlerinden biriyle bitiriyoruz. Günümüzde aşırı sağın yükselişi ve toplumun radikalleşmesinde internetin gücü hakkında konuşmak için aşık olan bir çiftle başlayan karmaşık bir romantik drama. Güncel bir konuşma ile ancak doğal bir şekilde ve nüanslarla tanıtılan, hikayesini geliştirmek için sadece 7 adet 30 dakikalık bölümler yeterlidir.