Arnavutköy eski ismi – Arnavutköy adı nereden geliyor

Arnavutköy, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Karadeniz’e kıyısı bulunan, Çatalca ile Eyüp arasında yer alan bir ilçedir. Burada Arnavutköy ilçesinin eski isimlerine ve Arnavutköy adının esasında nereden geldiğine detaylı olarak bakacağız.

Arnavutköy eski ismi

1850’li ve 1890’lı yıllarda bölgenin adının resmi belgelerde “Arnaout Kevi” olarak geçtiği belirlendi. Daha sonra bu bölgenin adı Türkçeleştirilerek “Eski Köy”, “Köy içi”, “Aşağı Köy” olarak anılan bir bölge oldu.

Arnavutköy’ün adı gerçekte şu hikayede saklı: Eskiden bölgede yaşayan bir Arnavut varmış. Bu nedenle köye Arnavut’un Köyü anlamında Arnaout Kevi denmiş. Zamanla dil Türkçeleşmiş ve basitleşmiş ve ortaya Arnavutköy adı çıkmış.

Arnavutköy adı nereden geliyor?

19. yüzyılın ortalarından itibaren Osmanlı arşivlerinde de Arnavutköy (Arnautköi) adı geçmektedir. Bölgede yaşayan bir Arnavut köylüden dolayı bölgenin adı Arnavut’un Köyü olarak dillendirilmiş ve zamanla bu isim Arnavutköyü ve ardından Arnavutköy olarak dilde alışık hale gelmiştir.

1963’e kadar Çatalca’ya bağlı bir köy olan Arnavutköy, aynı yıl Eyüp’ten ayrılarak ilçe olan Gaziosmanpaşa’ya bağlanmıştır ve 2008’de ilçe olmuştur. Arnavutköy aynı zamanda İstanbul Hava Alanına ev sahipliği yapmaktadır.