Kartal’da geceleri uçan gizemli uçaklar

Kartal’da hava sahasında gece saatlerinde uçan gizemli uçakların sırrı ortaya çıktı. Görüntülenen uçaklar, uzun bir süredir her gece Kartal semalarında uçuyordu. Uçuş takip uygulamalarında da sinyal verisi görüntülenemeyen uçakları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne sorduk.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre, Türkiye’nin hava sahasında B04/17 sayılı Havacılık Bilgi Sirküleri (AIC) metindeki kurallar kapsamında eğitim uçuşu faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Böylece pilotların eğitim uçuşu sürelerini tamamlayarak pilotluk lisansı alması sağlanıyor.

Kurallara göre uçuşlar havalimanlarının 600 metre yarı çapında ve meskun mahallerde en az 1.000 feet yükseklikte, diğer yerlerde ise en az 500 feet yükseklikte gerçekleştirilebilir. Ancak Kartal’ın Sabiha Gökçen Havalimanı’na uzaklığı 7 kilometreden fazla bir mesafe.

Kartal simalarında uçan gizemli uçaklar genellikle Kartal merkez üstünde daire çizerken bazen de Kartal açıklarında Adalar üstünde ve Kartal sahili etrafında düzenli olarak daireler çiziyor. Uçaklar genellikle akşam 10’dan sonra ortaya çıkıyor. Gizemli uçakları kimin kullandığı şimdilik belirsiz ve uçuş takip uygulamaları üzerinde de uçuş sırasında sinyal mevcut değil.

Diğer yandan, aldığımız diğer bilgiye göre, eğitim uçaklarının yukarıda bahsedilen izin verilen mesafenin dışında uçtuğu video veya fotoğraf ile somut delillerle tespit edilirse Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü devreye girerek ilgililere ceza kesebilir.