DNS ayarları neden değiştirilir?

DNS, alan adı sistemi anlamına gelir. Alan adı sistemi, bir web sitesine erişmek istediğimizde yaptığımız istekleri çevirmek için kullanılan bir dizi hiyerarşik isimlendirmedir. DNS, genellikle kullandığımız alan adlarının IP’lerinin çevrilmesinden ve bizi o adreslere götürmekten sorumludur. Bu yazımızda DNS’inizi neden değiştirmeniz gerektiğini, bunu yönlendiricinizden nasıl kolayca yapabileceğinizi açıklayacağız.

DNS’yi neden değiştirmeliyiz?

İnternet taramamızın kalitesi ve güvenliği kısmen yönlendiricimiz tarafından kullanılan DNS sunucuları tarafından belirlenir. Birçok kullanıcı, internet sağlayıcıları tarafından sağlanan yönlendiricideki varsayılan DNS’yi kullanır, ancak hiçbir şey bağlantı hızımızı artırmak için veya güvenlik nedenleriyle bunları değiştirmemizi engellemez.

Daha hızlı bir DNS’ye geçtiğinizde temel olarak web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini elde edersiniz. Ancak buna ek olarak, bunu yaparak bağlantınızın gizliliğini artırabilir ve servis sağlayıcınızın internet aktiviteniz hakkında bilgi toplamasını engelleyebilirsiniz.

Son olarak, bir DNS değişikliği, İnternet’teki coğrafi konuma sahip içeriğe erişmemize olanak sağlayabilir. Çoğu web sitesinin, genellikle bir hak sorunu nedeniyle içeriklerini yalnızca faaliyet gösterdikleri dünyanın belirli bölgelerinde gösterme politikası vardır, ancak DNS’mizi değiştirerek birçok durumda bu yasağın önüne geçebiliriz.

DNS nasıl değiştirilir?

DNS değiştirmeye izin vermeyen bazı internet sağlayıcıları olsa da normalde bu işlemi yönlendiricinizden yapabilirsiniz. İşlem, sahip olduğunuz cihazın modeline bağlı olacaktır ancak genel kural olarak tarayıcıdan 192.168.1.1 adresini girerek bu işleme erişebilirsiniz.

Bu sayede router’ınızın konfigürasyon ayarlarına kullanıcı adınız ve şifrenizle veya bazı model ve operatörlerde yönlendiricinizin arkasında yer alan QR kodu tarayarak ulaşacaksınız. İçeri girdikten sonra gelişmiş yapılandırma bölümünde DNS’nizi değiştirebilirsiniz.

Google veya Cloudfare kadar popüler olan pek çok ücretsiz DNS, bağlantı hızı, güvenilirlik ve güvenlik açısından açık avantajlar sunar. En iyilerinden bazılarını aşağıdaki ekli haber içinde bulabilirsiniz.