Intel işlemci ailesi isimleri

Bilgisayar alırken her zaman yüzleşmemiz gereken önemli kararlardan biri işlemci seçimidir. Her cihazda olduğu gibi ekipmana vereceğimiz kullanıma göre hedeflememiz gereken farklı işlemci türleri vardır. Intel işlemcilere ve ailelerine odaklanacağımız bu makalede, işlemci aileleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Intel’in son yıllarda piyasaya sürdüğü işlemci ailesi isimleri ve en güçlüden en zayıfa doğru sıralı bir şekilde hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Intel Xeon Scalable

Intel Xeon Scalable

Intel Xeon Scalable işlemci ailesi bilgi işlem, depolama, ağ iletişimi ve güvenlik için benzersiz ölçek ve performans sunar. Benzer şekilde Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciler, entegre yapay zeka hızlandırma ve gelişmiş güvenlik özellikleri sağlayan dengeli bir mimari sunar. Bu, iş yüklerini uçtan buluta kadar en iyi performans gösterecekleri yere yerleştirmenize olanak tanır. Intel Xeon Scalable, en yaygın iş yükü gereksinimlerine yönelik onlarca yıllık inovasyondan yararlanır.

Intel Xeon

Intel Xeon

Bu işlemciler, veri merkezlerinin ve iş istasyonlarının bulut, büyük veri, modelleme, yapay zeka ve daha fazlasının ağır işleme taleplerini karşılamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Buradaki fikir, çok çeşitli veri merkezi, uç ve iş istasyonu iş yüklerinde optimize edilmiş performans, ölçek ve verimlilik sağlamaktır. Intel Xeon’lar, doğru mimariyle iş üretkenliğinizi artırmanıza olanak tanır.

Intel Core

Intel Core

Intel’in dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara yönelik yüksek performanslı işlemcileri, önceki ailelere göre daha gelişmiş yanıt hızı, bağlantı ve grafik özellikleri sunar. Aynı şekilde Intel’in dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için en yüksek performanslı CPU’ları da bu ailede yer alıyor. Burada Intel Core ailesinde ürün yelpazesi daha geniştir, çünkü mütevazı i3’ten üst düzey i9’a kadar her şeyi bulabiliriz. Bu aileyi en çok kullanan kullanıcılar kimler? İş adamları, yaratıcı profesyoneller, her düzeydeki oyuncular ve diğerleri, beklentilerini karşılayan ve hatta daha fazlasını yapmalarına olanak tanıyan bir Intel Core işlemci bulabilirler.

Intel Pentium

Intel Pentium

Intel Pentium işlemciler, giriş seviyesi bilgi işlem ekipmanları için güç açısından Celeron’lardan daha iyi performans sunar. Bu da bu sistemlerde performans, deneyim ve değer arasında bir denge kurulmasına olanak tanır. Aynı şekilde işlemciler (Windows ve Linux işletim sistemleri ve ChromeOS ile uyumlu), dizüstü bilgisayarlardan dönüştürülebilir bilgisayarlara, masaüstü bilgisayarlardan mini bilgisayarlara kadar çok daha fazla cihaza işlem kapasitesi sağlayarak her kullanıcının ihtiyacına en uygun cihazın seçilmesine olanak tanır ve ihtiyaç duyulan performansı, deneyimleri ve güvenlik özelliklerini sunar.

Intel Celeron

Intel-Celeron

Intel Celeron’lar giriş seviyesi dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için uygun fiyatlı CPU performansı sunar. Ayrıca sağlam bağlantı ve nispeten iyi pil ömrü sağlarlar. Buna karşılık, giriş seviyesi Intel Celeron bilgisayarlar, kullanıcıların önemli şekillerde işbirliği yapmasına, içerik oluşturmasına, bilgi öğrenmesine ve oyun oynamasına yardımcı olabilir. Benzer şekilde, kullanıcılar ister geleneksel, ister dönüştürülebilir veya masaüstü bilgisayar olsun, Windows dizüstü bilgisayarlarda ve Chromebook’larda güvenlik ve bağlantıyı ihmal etmeden iyi deneyimlerin keyfini çıkarabilirler. Buradaki fikir, uygun fiyatlı ve basit, ancak iyi performansa sahip bir cihaz elde etmektir.

Intel Atom

Intel-Atom

Bu küçük CPU’lar mobil cihazlar, ağ oluşturma ve Nesnelerin İnterneti ekipmanları için ideal olmasının yanı sıra yüksek yoğunluklu, düşük güçlü veri merkezi uygulamaları için de idealdir. Intel Atom işlemcileri, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde gelişmiş işlem ve teknoloji yetenekleri sunar. Atomların öne çıkan bir diğer özelliği de uygun maliyetli, dayanıklı ve ağ altyapısı ve güvenliği ile depolama cihazlarında kullanım için esnek olmalarıdır.