Intel i5 ile i7 işlemciler arasındaki fark nedir?

Satın almak için dizüstü bilgisayar bakıyorsanız ve Core i5 mi yoksa Core i7 işlemci mi seçeceğinize karar veremiyorsanız, doğru yerdesiniz. Core i5 veya Core i7’nin sizin için en uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacağız, işte başlıyoruz.

Piyasada çok sayıda Intel işlemci var ve bunlar bir dizi kategoriye ayrılıyor. Sunucular ve iş istasyonları için kullanılan Intel Xeon işlemciler vardır, Intel Pentium ve Core işlemciler ise tüketici uygulamaları içindir.

Core i5 ve i7, en popüler Intel işlemcileri arasındadır ve farklı fiyat noktalarında çok çeşitli yetenekler sunarlar. Hangi işlemcinin sizin için doğru olduğuna karar vermek için, her işlemcinin güçlü ve zayıf yönlerini anlamanıza yardımcı olması için ikisi arasındaki farkı bilmeniz gerekir. Bunu yaparken, hangi işlemcinin ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğuna karar vermenizi sağlayacaktır.

Core I5 ve Core I7 İşlemciler Arasındaki Fark

İki işlemci arasındaki fark nedir? Core i5 ve i7, esasında temel saat hızında farklılık gösterir. Başka bir deyişle, Core i7 daha fazla GHz’e sahiptir. Bu, Core i5 işlemcilerden daha hızlı olmasını sağlar, ancak yeni bir Core i5 modeli, eski Core i7 modellerinden daha hızlıdır ve beraberindeki bileşenler çip hızını etkiler.

Core i5 ve i7, dört basamaklı model numarasına sahip ayrı işlemcilere sahiptir, Core i7-6700 ve Core i5-6600K vardır. Genellikle daha yüksek sayı daha iyi performans anlamına gelir, örneğin Core i5-6500, i5-6400’den daha hızlıdır. Ancak Core i7-6700’den daha hızlı olan Core i5-56600k gibi i7’den daha hızlı Core i5 modelleri var, tek dezavantajı Core i5’in daha az önbelleğe sahip olmasıdır.

I7 ve I5 Arasındaki Hız Farkı

Core i5 ve Core i7 hız bakımından farklılık gösterir, ancak Core i7’nin Core i5’ten her zaman daha hızlı olduğu genellemesi her zaman doğru değildir. Bazı Core i5 modelleri diğer i7 modellerinden daha hızlıdır, hepsi modele ve beraberindeki teknik özelliklere bağlıdır.

Masaüstü açısından, Core i5 ve i7 CPU’lar tipik olarak desteklenen iş parçacığı sayısı ve saat hızı ile ayrılır. Her iki işlemcinin de aynı sayıda çekirdeğe sahip olduğu doğru olsa da, sekiz ve dokuzuncu nesil için altı çekirdekli ve eski modeller için dört çekirdeklidir. Bazı işlemciler, çoklu görevde verimli olmak için iki katı iş parçacığını desteklemelerine izin veren hyperthreading desteğine sahipti.

Tüm Core i7 masaüstü bilgisayarlarda hyperthreading destekler ve Core i5 desteklemez, tüm 8. nesil Core i7 işlemciler, dokuzuncu nesil tanıtılana kadar hyperthreading destekler ve hyperthreading Core i9’dan sonra i7’den çıkmıştır. Bu nedenle, sekiz nesilden sonraki tüm Core i7 işlemciler, hyperthreading’i hiç desteklemiyor. Core i5 CPU’lar tipik olarak i7’den daha düşük bir saat hızına sahiptir, ancak hız çok önemli değildir. Core i5’in önbelleği daha az olduğundan, i7’ye kıyasla tekrarlayan görevlerde çok iyi performans göstermezler.

Mobildeki işlemciler biraz farklıdır, masaüstü Core i5’lerde hyperthreading özelliği yoktur, mobil cihazlarda bazı işlemcilerde vardır. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarlardaki Core i5, aynı anda fazladan iş parçacığı işleyebilir, ancak yine de Core i7 CPU’lar hala güçlüdür. Sekizinci nesil Core i5 CPU’lar dört çekirdeğe sahiptir ve sekiz iş parçacığını desteklerken, Core i7’lerin çoğu altı çekirdeğe ve 12 iş parçacığına sahiptir.

Ancak yine de işlemcilerin hızını etkileyen faktörler var, Core i7, Core i5’ten genellikle daha hızlı olabilir ancak birlikte oldukları bileşenlere ve piyasaya sürüldükleri nesle bağlı olarak her zaman doğru olmayabilir.

İşlemci Önbelleği

Core i7, daha yüksek temel saat hızına ve işlemcinin tekrarlayan görevlerle veya sık erişilen verilerle uğraşmasına yardımcı olan daha büyük miktarda önbelleğe sahiptir. Core i5 ve i7 arasındaki farkı, bazı uygulamaları açıp zaman zaman aralarında geçiş yaparken hissedebilirsiniz, Core i7’de Core i5’ten daha hızlı veri yükleme hızı hissedeceksiniz.

Önbellek, özelliklerdeki en büyük faktör olmasa da, her işlemcinin nesil ve aile modelinin ilerlemelerini gösterir. Çoklu görev verimliliğinizi büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, bir dizüstü bilgisayar ararken ve çoklu görev kriterlerin çok önemli bir parçasıysa, daha büyük önbelleğe sahip makineleri arayın.

Turbo Boost ve HyperThreading

Bu özellik, birçok nesil için işlemcilerde yerleşiktir ve çipin çekirdeklerinin temel saat hızlarından daha hızlı çalışmasına olanak tanır. Dört çekirdek olduğunda ve işlem yalnızca bir veya iki olduğunda Turbo Boost gerçekleşir, işlemi çok daha hızlı hale getirmek için yedek çekirdeği kullanır.

Hem Core i5 hem de i7 işlemciler Turbo Boost’u destekler, Core i7 ise daha yüksek saat hızına sahiptir. Core i5 ve i7, farklı derecelendirilmiş tabana ve hızlandırma saat hızına sahiptir, ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir, ancak yine de belirli tasarıma, bilgisayarın soğutulmasına, bir çipin artırma hızını ne kadar sürdürebileceğine ve kaç çekirdeğe bağlı olacaktır.

HyperThreading her iki Çekirdekte her zaman bulunmasa da, sahip olabilir veya olmayabilir. HyperThreading, çok iş parçacıklı görevlerde performansı artırmak için kullanılır, çoklu iş parçacığı, kullanıcı aynı anda birkaç programı çalıştırdığında gerçekleşir. Her çekirdek, daha iyi performans gösterebilmek için yalnızca bir tane yerine aynı anda iki işleme iş parçacığına hitap eder.