Sokak ismi nasıl değiştirilir, sokak isim değişikliği başvurusu

Oturduğunuz sokağın isminin değiştirilmesi için basit bir süreç ile başvuru yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle hangi ilde yaşadığınız önemli. Biz burada İstanbul olarak anlatacağız. İstanbul’da sokak ismi değiştirmek için Beyaz Masa’ya başvurmanız gerekiyor.

Sokak isminin değiştirilmesi ile ilgili talebinizin kabul edilebilir bir nedeni olursa, Beyaz Masa tarafından talebiniz İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Harita Müdürlüğüne aktarılır. Müdürlük tarafından da uygun görülürse, sokak isim değişikliği İBB Meclisine önerilir. Meclis de onaylarsa değişiklik gerçekleşir.

Sokak isim değişikliği

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde 2013 yılında birçok sokağın ismi değiştirildi. Örneğin; Adil Sokak’ın ismi Kanaat Sokak, Kazım Karabekir Sokağı’nın ismi Ordu Sokak, Fatih Caddesi’nin ismi Vezirköprü Caddesi ve Yılmaz Sokak’ın ismi ise Davudi Sokağı oldu. Eğer oturduğunuz sokağın adı kötü bir adla değiştirildiyse, belediyeye başvurarak başka bir isim konmasını isteyebilirsiniz.

İBB’den aldığımız bilgilere göre, sokak ve cadde isimlerinin değiştirilmesinin nedeni, aynı ilçe sınırları içinde aynı ada sahip sokak ve caddelerin olması olarak belirtildi. Yasalara göre aynı ada sahip sokak ve caddelerin isimleri değiştiriliyor. Ancak bazen bazı sokak isimleri beğenilmiyor ve vatandaşlar sokak isimlerinin değiştirilmesini istiyor.

Sokak ismi nasıl değiştirilir?

Eğer siz de oturduğunuz sokağın veya caddenin ismini beğenmiyorsanız, sokak isim değişikliği için başvuruda bulunabilirsiniz. Sokak ismi nasıl değiştirilir diye merak ediyorsanız, başvuru adımları şu şekilde:

  1. İBB Çözüm Merkezine bir başvuru mesajı göndermeniz gerekiyor. Bunun için İBB Çözüm Merkezi sayfasına erişin.
  2. Ardından bilgilerinizle giriş yapın ve mesajınızı oluşturmaya başlayın.
  3. Burada en önemli şey, mevcut ismi neden beğenmediğinizi veya mevcut ismin neden kullanılmaması gerektiğini somut olarak açıklamanız. Mesajınızda somut nedenler sunarak mevcut ismin uygun olmadığını belirtmelisiniz.
  4. Mesajınızı tamamladıktan sonra gönderin.

Mesajınıza kısa bir süre sonra dönüş yapılacaktır. Öncelikle mesajınız Çözüm Merkezi personeli tarafından İBB Harita Müdürlüğüne aktarılır. Buradaki personel size hak verirse, yeni bir isim üzerinde çalışma yapılması için gerekli prosedürü işletir ve nihayetince isim değişikliği onaylanmak üzere İBB Meclisi’ne gönderilir.

Burada anlatılan tüm süreçler, İstanbul dışındaki illerde de geçerlidir. Büyükşehir statüsündeki illerde büyükşehir belediyesine, diğer illerde ise ilçe belediyelerine başvuru yapabilirsiniz.