5G gelince 4G telefonlar ne olacak?

5G, dünya çapında en çok beklenen teknolojilerden biridir. 5G, hepimizin bildiği gibi, daha hızlı bir internet deneyimi sunan beşince nesil internet ağıdır. İnternetteki herkes için ne kadar faydalı olacağını biliyoruz.

4G telefonlar ne olacak?

4G telefonlar herkes tarafından ve tüm mağazalarda yaygın olarak bulunur. 5G telefonlar farklı bir SIM kart yapılandırmasına sahip oldukları için 4G’yi desteklemediğinden, bu durum insanların 5G ağına geçmesini zorlaştırıyor.

Nasıl ki 3G telefonlar, o ağın kullandığı frekansları kullanan bir modeme sahip olmadıkları için 4G ağlarından yararlanamıyorlarsa, 4G telefonlar da 5G ağını kullanamayacaklar.

4G’den 5G’ye geçmeli mi?

5G, daha verimli olacak ve bu nedenle daha az güç tüketecek şekilde tasarlanmış yeni bir kablosuz teknolojidir. Bu teknolojinin amacı, verileri daha az güç kullanarak daha yüksek hızlarda iletmek ve gecikme süresini azaltmaktır.

Geçişten bahsetmişken 4G dönemini ve 3G’nin dünyada yaygın olarak bulunduğu zaman piyasaya sürülmesini de hatırlayabilirsiniz. Herkes 4G’ye geçmeye başladı ve geçti.

5G, 2019’da piyasaya sürüldü, ancak piyasaya sürülmesinden 2 yıl sonra bile hala 5G telefonlar kullanan çok daha az insan var. Çoğu insan nasıl çalıştığını ve gerçekte ne kadar hızlı olduğunu bilmiyor. 5G ağını bazı kullanıcılarına denemeleri için sunan birçok şirket var ve bazıları resmi olarak başlattı.

5G çoğu ülke için mevcut değildir ve erişim noktası olarak mevcut olsalar bile, insanlar 4G telefonları kullanıyor ve bu da yalnızca 4G ağında performans sağlıyor. Şimdilik, 5G ağı ile her şey yolunda gidiyor ve Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi şirketler, Türkiye’deki 5G ağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için test ediyor ve uzmanlara ulaşıyor.

4G cep telefonu ile 5G telefon arasındaki fark nedir?

5G’nin indirme hızı 10 Gbps’yi aşıyor ve 1 ms’den daha düşük ultra düşük gecikme süresine sahip. 5G’nin büyük ölçekli bir kalkınma etkisine sahip olduğu ana alanlardan biri akıllı şehirlerdir.

Pratik düzeyde, yalnızca bu düzeyde, görülebilen tek teorik fark, İnternet’ten bilgi indirme (ve aynı zamanda veri yükleme) hızıdır. Ancak bu hız her zaman elde edilmez, telefonun herhangi bir zamanda bulunduğu 5G ağının kullanılabilirliğine bağlıdır.

Ancak yine de çoğu yerde 5G kapsama alanı olmayacak ve 4G ile gezinmeye devam edeceksiniz. Web siteleri ve uygulamalar 4G ile iyi çalışacak şekilde optimize edildiğinden ve yeterince büyük bir 5G ağı olana kadar tam olarak 5G’nin keyfini süremeyeceğiz.