2024’te 5G telefon alınır mı?

Yıllarca süren vızıltılardan sonra, 5G nihayet yolda. Günümüzde daha fazla telefon, kullanıcıları yeni nesil ağ hızlarına bağlayan 5G ile donatılmıştır. Qualcomm gibi yonga üreticileri, Snapdragon 865 gibi yonga setlerine 5G bağlantısını entegre ediyor. Ancak birçoğu bir sonraki seviye hızlara hevesli olsa da, parayı saçıp mükemmel işlevsel 4G telefonunuzu şimdilik terk etmeden önce dikkate almanız gereken birkaç şey var.

5G teknolojisindeki en önemli gelişmeler hız ve düşük gecikmedir. 5G, 4G’nin ortalama çıkışından 300 kat daha hızlı 20Gbps indirme hızı vaat ediyor. Gerçek ödül ise, 1 ms’de olması umulan ve neredeyse sıfır gecikme vaat eden düşük gecikme süresidir. Nesnelerin İnterneti’ni etkinleştirmenin anahtarıdır.

Bir rüya gerçek olabilir. Ortalama bağlantı hızlar, 100Mbps ila 1.5Gbps arasında değişmektedir. Yine de 30Mbps ortalamaya sahip olan 4G hızlarından çok daha hızlıdır. İyi haber ise hızların sadece daha hızlı olacağı. Peki şu anda 5G telefon almak mantıklı mı? 2023 yılında 5g’li telefon almak mantıklı mı?

5G’de son durum nedir?

Dört gözle beklenmesi gereken bir diğer haber ise 5G bir heves değil, her yerde olacak. Market analiz kuruluşu IDC, 2023’te küresel 5G bağlantılarının 1 milyarı aşacağını ve 2024’de 1.5 milyara ulaşacağını tahmin ediyor ve bu da tüm mobil cihaz bağlantılarının yaklaşık %9’unu temsil ediyor.

Bugün 5G, dünyanın dört bir yanındaki belirli şehirlerde başladı. ABD’deki dört büyük operatör, 5G ağlarını başlattı. Verizon 5G, ortalama 1.4Gbps hızları ile New York, Los Angeles ve Chicago dahil 34’den fazla şehrin bazı bölgelerinde hizmet sunmaktadır. Ancak, Verizon’un sınırlı erişim sağlayan ultra hızlı milimetre dalga teknolojisi seçimi göz önüne alındığında kapsama alanı tutarsızdır.

Verizon’un sınırlamayı telafi etmek için birçok 5G ağ kulesi inşa etmesi gerekecek. T-Mobile gibi rakipleri, daha uzağa ancak daha düşük hızlara ulaşan başka bir düşük bantlı milimetre dalga frekansı türünü seçti. Türkiye ise henüz ilk kamusal testlerini İstanbul Havalimanında başlatmaya hazırlanıyor. Dünyayı yakalamak için henüz önümüzde çok uzun bir yol var.

Kısacası, 5G geliyor ve 4G’den çok daha hızlı. Ancak bundan yararlanabilecek cihazlara ihtiyacınız var ve doğru zamanda doğru yerde olmanız gerekiyor.

5g-telefon-ne-zaman-almali

5G telefon ne zaman alınmalı?

Söylemeye gerek yok, çalıştığınız, seyahat ettiğiniz ve yaşadığınız yerlerin sabit 5G kapsama alanı sağlayıp sağlamadığını kontrol ettiğinizden emin olun. ABD’deki çoğu büyük şehir bağlantıyı destekler, ancak bu noktalardan birinde bulunmuyorsanız, operatörünüzü kontrol etmeye değer. Eğer yapmazsanız, sadece 5G uğruna yükseltmek için acele etmeyin.

Türkiye’de şu anda hiçbir yerde 5G desteği bulunmuyor ve 2023’e kadar da genel kullanıma açılması beklenmiyor. Eğer yurt dışında yaşamıyorsanız 5G için acele etmeyin.

Bütçe – Telefon fiyatı

Bugün 5G telefonları çoğunlukla Apple’ın iPhone 12 ve sonra çıkan iPhone modellerinde, Samsung Galaxy S20 serisi ve sonrası çıkan modellerinde, OnePlus 8 ve sonrası çıkan OnePlus modellerinde mevcut. 2023 yılında nerdeyse çoğu amiral gemisi cihazlar 5G bağlantılı modemle geliyor.

Başlangıçta 5G özellikli telefonlar biraz daha pahalıya mal olsa da zamanla fiyatları normale döndü. Qualcomm tarafından üretilen daha pahalı 5G modemler nedeniyle başlangıçta telefon fiyatları yüksek geldi. Bütçe bir endişe ise, daha ucuz 5G telefonlar da mevcut. Aşağıda, ekli yazıda daha ucuz 5G telefonları keşfedebilirsiniz.

Kullanılabilirlik ve Kullanım yeri

Şu an için çılgın hızlara ne gerek var? 5G yarışına rağmen, Accenture’un raporu için ankete katılan 1.800 teknoloji ve şirket yöneticisinin %53’ü, 5G’nin 4G ile yapamayacakları çok az şey yapmalarını sağlayacağını söyledi. Ayrıca henüz geniş çaplı bir kullanım ağı da mevcut değil.

Birçoğumuz için, 5G ağları, daha hızlı indirme hızları ve çevrimiçi içerik akışı için daha sorunsuz akış anlamına gelir; Daha büyük bant genişliği, daha fazla cihazın internete bağlanabileceği anlamına gelir. 5G aynı zamanda daha yüksek kaliteli görüntülü görüşmeler de sağlıyor ve bu da bugün 5G’yi bazı işletmeler ve kullanıcılar için daha değerli hale getirebiliyor.

Seçim ve zamanlama

Kulaklık jakı ve USB-C’de olduğu gibi, teknoloji dünyasının Apple ile aynı yönde hareket ettiği söyleniyor. Burada durum böyle olabilir. Android cihazları 5G’yi telefonlarına entegre etmek için akın ederken, Apple’ın savaşa iPhone 12 serisi ile dahil olması, biraz bekle ve gör taktiği olarak görüldü.

Yeni bir telefon almak istiyorsanız, belki de en son amiral gemisi cihazını alıyorsunuzdur ve bu da 5G ile donatılmıştır. Bu durumda, net bir seçimdir ve bu yeni cihazlar için fazladan 2 bin liralık ödeme yapmak istediğiniz sürece geleceğe hazır bir cihazınız vardır.