En ucuz 5G telefonlar

5G yakında Türkiye’de başlıyor. Türk Telekom, Türkcell ve Vodafone zaten az sayıda yerde bunun testlerine devam ediyor, ancak 5G hemen şimdi başlasa bile bunun için çok önemli bir şey var: 5G’li bir cep telefonuna sahip olmak. Henüz 5G’li bir cep telefonuna sahip değilseniz, size en ucuz 5G akıllı telefonlardan bir seçki sunuyoruz.

5G hala nispeten yeni bir teknolojidir, ancak şimdiden bu yeni süper veri hızlarını destekleyen daha uygun fiyatlı akıllı telefonlar görüyoruz. 5G telefonları pazara ilk çıktığında, mevcut cihazların (OnePlus 7 Pro 5G, Samsung Galaxy S10 5G ve Oppo Reno 5G gibi) pahalı versiyonları olarak geldi.

5G halen pahalı olsa da teknolojiyi uygulama maliyeti hızla düşüyor ve amiral gemisi olmayan telefonlarda da görülmeye başlıyor. En ucuz 5G akıllı telefonu sunma mücadelesinde Poco, Xiaomi ve Realme ile sıkı bir rekabete girdi. Poco M3 Pro 5G, özellikle ucuz ama fazla bir şeyden taviz vermiyor.

1. Redmi Note 9T

Redmi Note 9T

Xiaomi, 5G akıllı telefonları uygun fiyatlarla alabilmemize en çok katkı sağlayan markalardan biri. Redmi Note 9T, 6.53 inçlik ekranın sol üst köşesindeki küçük bir deliğe gizlenmiş ön kamerası ile dikkatli bir tasarıma sahip. Bellek yapılandırması fiyatı düşürür, 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanında kalır. Ayrıca kamera dörtlü değil üçlü ve bunun ikincil sensörleri 2 megapiksel. Öte yandan Redmi Note 9T, 5.000 mAh ile pil konusunda zirvede. İlk kahramanımız, 5G’ye bağlanmaya hazır, ancak büyük bir harcama yapmadan iyi bir cep telefonu isteyenler için idealdir.

2. Realme 8 5G

Realme 8 5G

Spot ışıkları Xiaomi’de olsa da, onunla rekabet edebilecek başka markalar da var. Bunların arasında, Mayıs 2021’de yenilenen ucuz 5G taahhüdünü başlatan Realme öne çıkıyor: Realme 8 5G. Açıkçası fiyatına ek olarak en uygun noktası, 5.000 mAh ve 18W’da hızlı şarj ile pilde. Bu cep telefonunun diğer öne çıkan özellikleri, hafifliği ve kavrama rahatlığı, yalnızca 8,5 milimetre kalınlığında olması veya fabrikadan Android 11 ile gelmesidir. Ekran çok geride değil ve 6,5 inç’in ötesinde, yenileme hızı yüksek, 90 Hz. Ana kamera 48 megapiksele sahip, ayrıca fotoğraflar için iki yardımcı merceğe sahip. Temel bellek, 1 TB’a kadar microSD kartlarla genişletilebilen 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolamadır.

3. Poco F3 5G

Poco F3 5G

Xiaomi alt markası Poco, çok sert vuruyor, ancak 5G ile ilgili olarak, en ucuz 5G akıllı telefonun mücadelesindeki boşluğu ablası Xiaomi’ye bırakıyor. Karşılığında, şüphesiz en dengeli, ucuz 5G cep telefonlarından biri olan Poco F3 5G’ye sahibiz. Beyni olarak sahip olduğu Snapdragon 870 ve 6 GB RAM ile güç canavarı konumunda. Poco F3 5G sadece güçle yaşamıyor. 6.67 inçlik ekranı ve 120 Hz yenileme hızına sahip AMOLED paneli ile dikkat çekicidir ve bu da onu oyun oynamak için mükemmel bir akıllı telefon yapar. Aslında iki adet Dolby Atmos hoparlöründen bahsetmeyi de unutmuyoruz, bu yüzden görüntü kalitesinin yanı sıra ses kısmında da dikkat çekici bir kaliteye sahip. Tüm bunlar çok fazla pil tüketebilir, ancak Poco F3 5G, 33W hızlı şarj sayesinde hemen şarj olur.

4. OnePlus Nord

OnePlus Nord

OnePlus Nord, OnePlus’ın çok ilginç özellikleri makul fiyatlara sunduğu kökenine dönüşüdür. Seçimimizin en yenisi ve Poco F2 Pro’nun işlemcisine sahip olmamasına rağmen güç açısından lehinde bir değer daha var: 8 GB RAM. Ancak dikkatli olun, biraz daha bütçeniz varsa 12 GB RAM ve 256 GB dahili belleğe sahip olan sürümü de tercih edebilirsiniz. Kameraların yan tarafında da kendi lehinde noktalar var, çünkü akıllı telefon seçimimizde klasik konfigürasyonun ötesinde, arkada dört kamera ile uzmanlar tarafından övülen bir gece modu var. Geniş açı dahil iki adet 32 ​​ve 8 megapiksel sensörlü ön kamera çok geride değil. NFC başarısız değil, ekranın altına gizlenmiş parmak izi okuyucu, yapılandırılabilir bir yan düğme veya 30W’da hızlı şarj içerir.

5. Xiaomi Mi 10T 5G

Xiaomi Mi 10T 5G

Ve fiyatı düşürdükten sonra bol güç isteyenler için bir çekim noktası haline gelen bir cep telefonundan bahsetmek için markayı tekrarlıyoruz. 2020’nin en iyi Xiaomi’lerinden biri olan ve Xiaomi Mi 10T 5G’den bahsediyoruz ve şimdi daha ucuza almak mümkün. Hatta biraz daha iyi bir işlemciye sahip olan Poco F3 5G’ye birçok yönden benzer şekilde, Mi 10T 5G çok dengeli. Ana lenste 64 megapiksel artı ultra geniş ve makro lenslerde 13 ve 5 megapiksel ile kamera karışımı var. Ve bu cep telefonunun özerkliğine dikkat edin, çünkü 5.000 mAh’ye ek olarak 33W’da hızlı şarja sahiptir, bu nedenle Mi 10T 5G ile pilinin bitmesi zor olacaktır.

6. Realme GT Master Edition

Realme GT Master Edition

En ucuz 5G akıllı telefon seçimimize en son eklenen, Realme’den geliyor. GT Master Edition, en yüksek akıllı telefon aralığına çok yakın bir güce sahip, orta menzilde hüküm sürmeye adanan bir işlemci olan Qualcomm Snapdragon 778G’yi taşıyan ilk akıllı telefon olduğu için gerçek bir makine. Aslında, 6 veya 8 GB RAM ve 128 veya 256 GB dahili depolama ile satın alınabileceğinden, iyi bir şekilde eşlik ediyor. Ancak Realme GT Master Edition sadece güçle ilgili değil. 120 Hz’lik Super AMOLED paneli ve hepsinden önemlisi pili ile ekranı da dikkat çekiyor. Burada incelediğimiz diğer akıllı telefonlardan daha düşük (4.300 mAh) kapasitesi nedeniyle değil, 65W hızlı şarjı nedeniyle.

7. Samsung Galaxy A42 5G

Samsung Galaxy A42 5G

Markayı tekrarlıyoruz çünkü yavaş yavaş da olsa 5G Samsung’un orta menzilinde yayılıyor. İlk olarak yukarıda bahsedilen Galaxy A51 5G idi ve Kasım 2020’den beri Galaxy A42 5G’yi elde etmek mümkün. Ve her iki telefonu da karşılaştırmak uygundur, çünkü bu, yeni bir akıllı telefonda ne aradığınıza bağlıdır, biri veya diğeri sizin için daha iyi olabilir. Ekranda ilk farkı görüyoruz, A42’de biraz daha büyük, 6.5’e kıyasla 6.6 inç, ancak daha düşük bir çözünürlük var. Bir yandan, oyunlar için daha uygun olabilecek ve aynı zamanda enerji tüketimini daha iyi optimize eden bir Qualcomm işlemci olan Snapdragon 750’nin kullanılır. Aslında, pil 5.000 mAh ile çok daha fazla kapasiteye sahip, ancak Samsung hızlı şarj hatasını yalnızca 15W ile tekrarlamaya devam ediyor. Dikkatli olun, ön kamera da daha az megapiksele sahip (A51’in 32’sine kıyasla 20) ve A42 5G de 4 GB RAM’e düşüyor.

8. Samsung Galaxy A22 5G

Samsung Galaxy A22 5G

Samsung, 5G cep telefonu arayan ve çok fazla para harcamak istemeyen kullanıcıların çoğunluğunu kaçırmak istemiyor ve bu yüzden zaman zaman daha ucuz 5G akıllı telefonlar piyasaya sürüyor. Şimdi bu seviyenin altında kalan ise Haziran 2021’de gelen Samsung Galaxy A22 5G. İndirimli fiyatına rağmen Galaxy A22 5G satın almak için ilginç bir akıllı telefon olabilir. Öne çıkan ilk şey, TFT panele sahip olmasına rağmen, 6.6 inçlik geniş ekranıdır, ancak fiyatın bir yerde belirtilmesi gerekir. En azından FullHD ve 90 Hz gibi iyi bir yenileme hızına sahip. Fotoğraf kısmı klasik derinlik ve ultra geniş açı sensörleri ile üçlü arka kamera kurulumu tarafından gerçekleştiriliyor. Pil fena değil, 15W’da hızlı şarj ile 5.000 mAh. Diğer markalarda belki daha ilginç ve hatta daha ucuz olmasına rağmen, fiyatına göre iyi bir akıllı telefon.

9. Motorola Moto G 5G Plus

Motorola Moto G 5G Plus

Bu seçimde gözden kaçan bir marka varsa o da Motorola’ydı ama elbette yakın zamana kadar uygun fiyata 5G’li akıllı telefonları yoktu. Ancak girişi sert bir şekilde geliyor ve en efsanevi panellerden biri olan Moto G’yi getiriyor. Motorola Moto G 5G Plus, 6.7 inçlik geniş bir ekrandan başlayarak, muhtemelen tüm teknik özelliklerinde en dengeli ucuz 5G akıllı telefonlardan biridir. FullHD çözünürlük ile gelir. Moto G 5G, ekranın sol üst kısmında iki deliğe sahip ve 16 ve 8 megapiksel olmak üzere çift ön kamerası var. Bu akıllı telefonun kontrollerinde 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanına sahip Snapdragon 765’i buluyoruz. Moto G 5G Plus’ın lehinde iki önemli nokta var: iki günlük kullanım vaat eden 5.000 mAh pili ve tamamen temiz Android 10.

10. Oppo A73 5G

Oppo A73 5G

Piyasadaki en ucuz 5G cep telefonuna sahip olma yarışında, 5G’li bir akıllı telefona sahip olmak için ödenmesi gereken minimum fiyatın düşmesinin normal olması gerçeğinden hareketle sürekli değişiklikler görüyoruz. Oppo A73 5G bu anlamda öne çıkıyor. Çekici, güzel bir tasarıma ve bazı karanlık noktalara rağmen teknikte iyi yüzeylere sahip orta sınıf bir modeldir. Güç, bu karşılaştırmada topladığımız akıllı telefonlardan birkaçının kullandığı Snapdragon 765’e yakın ancak ulaşamayan bir performansa sahip Mediatek Dimensity 720 işlemcinin elinde. Bunu telafi etmek için Oppo A73 5G, 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama ile en iyi bellek kombinasyonuna sahip. Kameralar dikkat çekici görünmüyor ve önemli bir eksiklik var, NFC.

11. TCL 20 5G

TCL 20 5G

Sadece en tanınmış markaların ucuz 5G akıllı telefonları yok. TCL’nin Ocak 2021’de piyasaya sürülen ve ilginç olabilecek bir alternatifi de var. Orta sınıf bir cep telefonu olan TCL 20 5G, Snapdragon 690 işlemcili, 6 GB RAM ve microSD kart ekleyebileceğiniz 128 GB dahili bellek ile birlikte ilginç bir konfigürasyona sahip. TCL 20 5G, kaliteli sesin eşlik ettiği 6,67 inçlik seçimimizdeki en büyük ekranlardan birine sahiptir ve bu da onu bir multimedya akıllı telefon olarak ilginç kılmaktadır. Bu durumda ana kamera, 48 megapiksel ana modül ile üçlü kuruluma sahiptir. Mavi veya gri renklerde mevcut olan TCL 20 5G, paranızın karşılığını alabileceğiniz en iyi değerlerden birini sunar.