Kadıköy Belediyesi çalışanlarından zam protestosu

Hükumetin “taşerona kadro” diyerek belediye şirketlerine aktardığı yaklaşık 450 bin işçi 2020’nin 6. ayına kadar, 6 ayda bir yüzde 4’le sınırlı bir ücret artışına alacak olması Kadıköy’de protesto edildi.

DİSK Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube’de örgütlü Kadıköy Belediyesi çalışanları belediye binası önünde düzenledikleri eylemde, KHK ile zorunlu tutuldukları 6 ayda bir yüzde 4’le sınırlı ücret artışı sorununun çözülmesini istedi.

Hükumetin “taşerona kadro” vaadi ile belediye şirketlerine aktardığı yaklaşık 450 bin işçi kadro, özgür toplu sözleşme hakkı, güvenceli bir çalışma düzeni beklerken ve insan onurunu yakışır bir ücret talep ederken, KHK ile taşeron çalışmanın da gerisinde bir düzenlemeye maruz bırakılmıştı.

İşçiler 2020’nin 6. ayına kadar, 6 ayda bir yüzde 4 artışa alabilecek. Oysaki bu işçiler halihazırda taşeronda çalışıyor olsaydı, 1 Ocak itibariyle belirlenen asgari ücrete gelen yüzde 26,5 artıştan faydalanılacaktı, bugün mevcut haliyle yüzde 4 zamma alabilecek.