İstanbul’da denize yakın ilçelerde deprem tehlikesi arttı!

Yeni deprem tehlike haritasında, sağlam zemindeki maksimum yer ivmesi değerini gösteren yer ivmesi değerine göre Türkiye 5 dereceye ayrıldı. Buna göre Marmara Denizi’ne yakın ilçelerde deprem tehlikesi arttı.

Yeni haritaya göre, birinci derece deprem bölgelerinin yer ivmesinin 0.40 g ve daha büyük, ikinci derecenin 0.30-0.40 g, üçüncü derecenin 0.20-0.30 g, dördüncü derecenin 0.10-0.20 g ve beşinci derece deprem bölgeleri yer ivmesinin ise 0.10 g’den küçük olacak şekilde kategorilendi.

İlçelerde deprem riski arttı

Eski haritada İstanbul’un Adalar, Avcılar, Bakırköy, Eminönü, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, Üsküdar ve Zeytinburnu ilçelerinin her yerinde bu değer 0.40 olarak kabul edilerek bu ilçeler 1.derece deprem bölgesi olarak geçiyordu. Ancak artık yeni haritada bu değer mahalle mahalle belirleneceği için ilçenin tamamında aynı alınmayacak.

Yapılan bu değişiklikle beraber deprem riskindeki artış Adalar’da yüzde 50, Avcılar, Bakırköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Tuzla ve Zeytinburnu‘nun denize yakın olan bölgelerinde yaklaşık yüzde 5-25 oranında oldu.