Halk Ekmek büfesi açılmasına onay verilmiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk Ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların son bulması için açılmasını istediği yeni büfeler için İBB Meclisinde önergenin aylardır bekletildiğini ve onay verilmemesi nedeniyle yeni büfe açmalarına izin verilmediğini söyledi.

Halk TV‘de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, “Her şeyde siyaset yapın da; bazı şeylerde yapılmaz siyaset. Ekmeğin siyaseti ne? Büfe koydurtmuyor. Suyun siyaseti ne? İşin suyunu çıkarıyorlar. Umuyor ve istiyorum ki bu hatadan hızlıca dönerler” dedi.

“BAZI ŞEYLERDE SİYASET YAPILMAZ”

Yapılanları gördükçe üzüldüğünü söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, su ve ekmek gibi konularda siyaset yapılamayacağını söyledi. İmamoğlu, “Ya her şeyde siyaset yapın da; bazı şeylerde yapılmaz siyaset. Şimdi bunlar suda yapıyor, ekmekte yapıyor. Ekmeğin siyaseti ne? Büfe koydurtmuyor. Suyun siyaseti ne? İşin suyunu çıkarıyorlar.” dedi.

İstanbul’da yeni ekmek büfeleri açmalarına izin verilmemesinden yakınan İmamoğlu, engellemenin nedenine ilişkin mantıklı bir cevap bulamadığını söyledi. İmamoğlu, “Zoraki 6-7 noktaya büfe koyduk biz; kavga, gürültü, kıyamet koptu. Örneğin Şile’ye büfe koyduk. Şile’de yoktu Halk Ekmek biliyor musunuz? Şimdi Şile’de Halk Ekmek büfesinin satışı, neredeyse 5000 ekmek. Bu, şu anlama geliyor aslında: 1 ekmeği iki kişinin yediğini düşünürseniz, 10.000 insan aslında yoksulluktan sıkıntı çekiyor. Orada da engellenme süreçleri yaşandı orada. Çatışma istemiyoruz. Bir vatandaştan kira kontratı yaparak koyduk büfeyi. Ne için? Çünkü bu tür alanlar için, geçmişte de olduğu gibi, tahsis yetkisi alıyorsunuz meclisten.” dedi.

“Aylardır önerge Mecliste bekletiliyor”

İBB Meclisinde yeni büfe açmalarının engellendiğini söyleyen İmamoğlu, “‘Şehrin muhtelif noktalarına, 700 adet Halk Ekmek büfesi koyacağız.’ diyoruz. Sebebi ne? İstanbul’da, yoksullukla mücadele eden ve bizden yardım alan yardım alan vatandaşlarımız var. Ve bu vatandaşlarımızın haritasına baktığımızda, birçoğuna biz, ücretsiz ekmek veriyoruz. Birçoğuna biz, ekmeği veremiyoruz. Ekmeği alabilmesi için arabaya binecek, kilometrelerce gidecek Halk Ekmek’ten ekmeğini alacak. Erişemediğimiz için dedik ki; ‘Bizim böyle bir ihtiyacımız var ve şu kadar büfe koymamız lazım.’ Aylardır bu önerge, orada bekliyor.” diyerek tepki gösterdi.