Kartal’daki Metem Birlik Sitesi KİPTAŞ ile anlaştı

KİPTAŞ’ın kentsel dönüşüm hamlesi etkisini göstermeye devam ediyor. Kartal’da bir site daha İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiralarından KİPTAŞ’ın başlattığı kentsel dönüşüm hamlesi ile dönüşüm için anlaştı. Kartal Hürriyet Mahallesi’ndeki Metem Birlik Sitesi KİPTAŞ ile anlaştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun son zamanlarda açıkladığı en önemli projelerden biri olan KİPTAŞ’ın depreme dayanıksız binaları maliyetine karşılık dönüştürmesi ve vatandaşların cebinden neredeyse hiç para çıkmayacak şekilde dönüşümü gerçekleştirmesi, İstanbul genelinde olduğu gibi Kartal’da da ev sahiplerinin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Metem Birlik Sitesi KİPTAŞ projesi

Kartal’daki birçok site KİPTAŞ için sırada. Kartal’da şimdiye kadar çok sayıda site KİPTAŞ ile dönüşüm anlaşması yaptı. Bazı sitelerde yıkımlar tamamlanarak inşaat çalışmalarına başlanırken bazı sitelerde ise dönüşüm için gün sayılıyor. Kartal’daki Metem Birlik Sitesi de KİPTAŞ ile anlaştı. Site sakinlerinin yüzde 100’ünün birleşmesiyle anlaşma nihayete ulaştı.

Kartal Hürriyet Mahallesi’nde yer alan Metem Birlik Sitesi KİPTAŞ ile anlaştı. 12 bloktan oluşan dev site, KİPTAŞ ile dönüşecek ve depreme dayanıklı evler inşa edilecek.

metem birlik sitesi harita

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt resmi X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Kartal Metem Birlik Sitesi’nde olduklarını söyleyerek, İstanbul Yenileniyor sistemi ile riskli bir sitede daha kentsel dönüşüme başladıklarını belirtti.

Ali Kurt paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Hak sahiplerimiz ile uzlaşı oranımız yüzde 90’ı geçti. Tahliyeler sürüyor. Hedefimiz, deprem dirençli konutların temelini yüzde 100 uzlaşı ile atmak.”