Pendik Kavakpınar imar durumu

Pendik Kavakpınar’da en son imar uygulama değişiklikleri ile ilgili bilgi alabileceğiniz kaynaklara erişin. Pendik Belediyesi’nin Kavakpınar mahallelisine yönelik hazırladığı en güncel imar planları nedir? Pendik Belediyesi’nin Kavakpınar imarları askıya çıktı mı? Kavakpınar Mahallesi’nin imar durumu hakkında tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Kavakpınar Mahallesi için çıkan imar planları ile ilgili bilgi almak için Pendik Belediyesi imar sorgulama sayfasında sorgulama yapabilirsiniz veya İBB’nin imar planı sorgulama sayfasına bakabilirsiniz. Ayrıca Pendik Belediyesi askıda imar sayfasından askıya çıkan imarları görebilirsiniz.

Kavakpınar imar durumu

Pendik Belediyesi sürdürdüğü imar uygulama çalışmalarında Kavakpınar Mahallesine ait yaklaşık 210 hektarlık alanı tamamlandı. 9 Kasım’da askıya çıkan söz konusu imar uygulaması, binlerce vatandaşı ilgilendiriyor.

10 Aralık’a kadar askıda kalacak olan imar uygulaması hakkında vatandaşlar mahallelerdeki muhtarlıklara ve Belediye Emlak İstimlâk Müdürlüğüne başvuru yaparak askıya çıkan uygulama hakkında bilgi alabilecek.

Belediye bu uygulama öncesinde ilçenin yüzde 70’inde imar uygulamasını tamamlamıştı. Pendik’in üç mahallesini içeren ilgili uygulamanın 10 Aralık’ta dolan askı süresi sonrasında 11 bin kişiye tapuları verilecek.

210 hektarlık alanı kapsıyor

Uygulamada Kavakpınar Mahallesinde imar uygulaması geçmemiş yaklaşık 210 hektarlık alan eğitim alanı, sağlık alanı, dini tesisler, park ve yol gibi gerekli hizmet alan tahsislerinden sonra kalanı tapu sahiplerine dağıtılacak şekilde Belediye Emlak İstimlâk Müdürlüğü uzmanlarınca hesaplandı. Yapılan kesintiden sonra fazla yer kullanan bina sahiplerine kamu hissesi getirilerek mağduriyetleri önlendi.

Uygulamanın önemli bir diğer yönü ise bazı bölgelerde parsellerin ada bazlı bırakılması. Böylece arsalarda hisse oranları çok küçük olan maliklerin de daire mülkiyetine sahip olma imkânı doğdu. Örneğin, 60 m² arsası olan vatandaş küçük yerlerdeki düşük emsallerle tek başına yapılaşma imkanı bulamazken ada hissedarlarıyla birleştiği büyük alanda yapılacak toplu yapılaşmada, emsallerin artmasıyla daire sahibi olma şansı yakalıyor.