Araplar İstanbul’da en çok nereden ev alıyor?

Arapların İstanbul'da emlak satın almayı en çok tercih ettiği ilçeler hangileri?

Araplar İstanbul’u çok sevdi. Arapların her yıl yüzlerce konut satın aldığı İstanbul’da Araplar tarafından en çok tercih edilen ilçeler hangileri?

Türkiye, Arapların yatırım yapmak, ticaret yapmak, emlak alıp satmak, zengin olmak ve hatta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı satın alarak oturum sahibi olmak için tercih ettikleri önemli bir destinasyondur. Araplar Türkiye’de en fazla İstanbul’dan konut satın alıyor.

araplar-istanbul-ev-satin-alimi-1

Araplar neden İstanbul’dan konut alıyor?

Ayrıca 400 bin dolar değerinde konut (daha önce 250 bin dolardı) satın alan her Arap tercih etmesi durumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına da geçebiliyor.

Türkiye, genel olarak Arapları cezbeden tüm avantajlara sahiptir ve Arapların gayrimenkul yatırımı veya genel olarak ticaret amacıyla ziyaret ettikleri ülkelerde ön planda olmasını sağlayan tüm bileşenlere sahiptir. İstanbul şehri de Araplar için çok ilgi çekici bir şehirdir.

araplar-istanbul-ev-satin-alimi-2

İstanbul, son yıllarda gayrimenkul almak isteyen Araplardan yoğun ilgi görmeye başladı. Zengin Arapların İstanbul’u tercih etmesiyle beraber emlak fiyatları da yükseldi. Araplar özellikle Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt, Kartal, Kağıthane, Büyükçekmece gibi ilçelerden ev almayı tercih ediyor.

Araplar İstanbul’da hangi ilçelerden ev alıyor?

Ülke ekonomisinin en önemli merkezi İstanbul’dur. Gayrimenkul piyasasının da en canlı olduğu şehir olan İstanbul Arapların da ilk tercihidir. İstanbul’daki konut projeleri, modern yapılar, Arapların merakla beklediği Kanal İstanbul ve Wadi Al-Hayat gibi projeler de Arapların İstanbul’a yönelmesini sağlamıştır.

Esenyurt, büyük stratejik öneme sahip ve İstanbul’da emlak için en çok satan bölge ve Fatih şehir merkezinden sonra Araplar için en iyi ikinci bölgeyi temsil ediyor. Arapların İstanbul’da en çok akın ettikleri bölgelerin başında Esenyurt geliyor.

araplar-istanbul-ev-satin-alimi-3

İstanbul’da Başakşehir‘e çok yakın bir bölge olan Bahçeşehir, Arapların ilgisini çeken bir bölge ve Arapların merakla beklediği Kanal İstanbul’a olan yakınlığıyla öne çıkıyor. Özellikle Araplar arasında gayrimenkul yatırımı için en önemli cazibe merkezlerinden biri.

Marmara Denizi kıyısına hakim Beylikdüzü, güvenli ulaşım ve hizmetlerin sağlanması ve Avrupa şehirlerinin bol mimari rekabeti nedeniyle son zamanlarda Arapların yaşaması amaçlanan en belirgin alanlardan biri haline geldi.

Bakırköy‘ün eşsiz kıyı iklimi, yabancı ve Arap yatırımcıları burada gayrimenkul satın almaya çeken unsurlardan biridir. Bu bölgedeki emlak, harika bir modern mühendislik tasarımına sahip mülkler bulduğumuz modernite ile karakterize edilir. Bakırköy bu anlamda zengin Araplar için uygun bir yerdir.

araplar-istanbul-ev-satin-alimi-4

Anadolu Yakası’ndaki Kartal ilçesi markalı konut projelerinin fazla olması ve rezidans kültürünün derin izleri ile çok katlı gökdelen yapılara sahip olması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kavuşmak isteyen Arapların ilgisini çeker hale geldi. Araplar Kartal’daki rezidanslardan ev satın alarak vatandaşlığa da geçiyor.

2021 yılının ilk 11 ayında Esenyurt’ta 7 bin 905, Beylikdüzü’nde 2 bin 608, Başakşehir’de bin 734, Kağıthane’de 839, Büyükçekmece’de 772, Zeytinburnu’nda 654, Bağcılar’da 644, Küçükçekmece’de 600, Kartal’da 581, Kadıköy’de 541, Sarıyer’de 515, Şişli’de 486, Ümraniye’de 460 adet konut yabancılara satıldı. 2022 rakamları henüz elimizde mevcut değildir.