Maret kimin? Maret satıldı işte yeni sahibi

Koç Grubu bünyesinde bulunan Tat Gıda, 1984 yılında hayata geçirdiği Maret markasını ve markaya ait taşınmazları 75 milyon dolar artı KDV bedel ile Namet Gıda’ya satıyor.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, yönetim kurulu tarafından ayrıca, satışın gerçekleştirilmesi amacıyla genel kurul ve Rekabet Kurulu onaylarının alınması koşullarını içerecek şekilde “varlık satış sözleşmesi” imzalanmasına, imza tarihinde alıcıdan 6 milyon dolar avans alınmasına karar verildiği ifade edildi.

Maret kimin, sahibi kimdir?

Maret özellikle sucuk ürünleri ile öne çıkan bir firmadır. Esasında 1984 yılında Koç Grubu bünyesinde Tat Gıda altında kurulmuştur. Uzun yıllar Koç Grubu güvencesiyle üretim ve pazarlama faaliyetlerinde yer alan Maret, geniş ürün yelpazesi ile tüketicilerin vazgeçilmez şarküteri ürünlerinden biri olmuştur.

Koç Grubu’nun 2014 yılında gerçekleştirdiği satış ile beraber Maret markası ve üretim yelpazesi, Namet Gıda’ya satılmıştır. Namet’in KAP açıklamasına göre Namet’e KDV hariç olmak üzere 75 milyon dolar ödenmiştir. 2014 yılından beri Maret markası, Namet Gıda tarafından üretilmekte ve satılmaktadır.

Maret’in üretim tesisleri İstanbul Tuzla’da Tepeören Mahallesi Eski Ankara İstiklal Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Maret, 200.000 metrekarelik bir arazi üzerinde faaliyet göstermektedir. ISO 9001 ve ISO 22000 gibi gıda sertifikalarına sahiptir. Yüzde 100 dana, hindi ve piliç etinden ürünler üretmektedir. Üretim sürecinde hayvanlarda doğal yemler kullanılmaktadır.