Kar fırtınası İstanbul’u esir alacak

İstanbul’da kar fırtınası hafta boyunca etkili olacak. Meteoroloji uzmanlarının verdiği bilgiler ışığında oluşturulan hava durumu raporuna göre İstanbul’da kar fırtınası 5 – 9 Şubat tarihleri arasında şiddetli şekilde etkisini gösterecek.

Kentte hava sıcaklıkları 10 derece birden düşerken, pazartesi gecesinden itibaren kar etkili olmaya başlayacak. İstanbul’da hava sıcaklıkları 4 derece ile -6 derece arasına düştü. Hissedilir hava sıcaklıklarının -10 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Özellikle gece saatlerinde hava daha da soğuk olacak. Kar etkisini hem gece hem de gündüz gösterecek.

Kar fırtınası etkili olacak

İstanbul’da 5 Şubat Pazar ve 9 Şubat Perşembe günleri arasında kar fırtınasının etkili olması bekleniyor. Hava sıcaklıkları sıfıra yaklaşacak ve özellikle yüksek kesimlerde kar yağışı tipi olarak seyredecek. Alçak kesimlerde ise aralıklı olarak kar fırtınası çıkması bekleniyor.

Don ve aşırı soğuk uyarısı

Soğuk hava dalgası 5 Şubat Pazar gününden itibaren şiddetini daha da arttırarak etkili olacak. Özellikle gece saatlerinde ortaya çıkacak aşırı soğuk havalar nedeniyle don bekleniyor. Bu saatlerde dışarı çıkılmaması uyarısı yapılıyor. Özellikle sokakta yaşayanlar ve sokak hayvanları için dışarıda olmak büyük tehlike arz ediyor.

6 Şubat Pazartesi günü aşırı soğuk havalar bekleniyor. Gece saatlerinden itibaren şehir genelinde kar tipisi yaşanacak. 7 Şubat Salı sabah saatlerinden itibaren etkisini arttıracak olan kar geçişleri, gün boyunca devam edecek.

İstanbul’da soğuk havaların şehri 9 Şubat Perşembe gününden itibaren terk etmesi bekleniyor. Havaların bir süre kural ve çok bulutlu devam etmesi bekleniyor. İstanbul’da kurak geçen bir kış mevsimi nedeniyle kar ve yağmur yağışlı bir havanın gelmesi beklentisi kent sakinlerini de sevindirecek bir gelişme olabilir.