Musluk suyu kokusu hakkında bilmeniz gerekenler

Şehirlerde şebeke sularındaki koku sebebiyle çeşitli dönemlerde şikayetlerde artış gözlenir. Çoğu şehirde musluk suyu farklı bölgelerde değişik zamanlarda kokabilir. Bu kokuların sebebi, bilimsel olarak açıklamak gerekirse suyun içinde organik malzemelerdir. Hepimiz evlerimizde temiz su istiyoruz. Peki musluktan gelen berrak su kötü bir kokuya sahipse ne olur? Musluk suyunun güçlü bir kükürt, klor ve hatta yosunlu, toprak kokusuna sahip olmasının birçok nedeni vardır.

Bu kokuların bazıları zararsızdır, diğerleri ise acil endişe kaynağıdır. İşte musluk suyunun belirli kokular yaymasının en yaygın nedenlerinden birkaçı ve sorunu çözmek için birkaç ipucu. Bazen suyun alındığı kaynak nedeniyle koku yaşanabilir, kaynaktan gelen sudaki Geosmin ve MIB adlı organik maddelerin klorla birliştiğinde kanserojene dönüşebilir. Uzmanlar, su seviyesi düşen kaynaklarda ağır metal kirliliği ve endüstriyel atıklarla kirlenmiş bir havzanın ortaya çıkabileceği ve içme suyunu kirletebileceği belirtiliyor.

Klorla birleşmesi tehlikeli

Mavi yeşil algler tarafından üretilen Geosmin ve MIB adlı organik maddelerin, musluk suyu kaynağında yoğun oranda bulunması ve bu maddelerin suda küf, toprak ve yosun kokusuna neden olması mümkündür. En doğru çözüm, şehirler için daha temiz kaynak sularının kullanılmasıdır ve baraj havzalarının her zaman temiz tutulmasıdır. Tat-koku yapan maddeler olarak adlandırılan bu organik maddelerin esas tehdidi klorla birleştiklerinde oluşur.

Klorla karışınca kanserojen birleşiklere dönüşen bu organik maddeler, halk sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturur. Uzmanlar bu tür maddelerin su arıtma çalışmaları ile giderilmesi gerektiğini belirtiyor. Geosmin ve MIB oranının 10 miligrama çıkması tehdit oluşturur ve kokusu hissedilmeye başlanır. Çoğu gelişmiş şehirde arıtma tesisleri ile bu tür organik maddeler giderilir. Ancak bu maddeler için daha özel teknolojiler gerekebilir.

Sudaki Kimyasallar, Klor ve Kloraminler

Su arıtma tesisleri, içme suyunun güvenli olmasını sağlamak için çeşitli kimyasal işlemler kullanır. Bu nedenle, musluk suyunda hafif bir kimyasal koku algılarsanız, bu muhtemelen su idaresi tarafından eklenen dezenfeksiyon kimyasallarının bir sonucudur. Bu, katalitik karbon filtre ile giderilebilir. Kullanılan kimyasallarla ilgili özel sorularınız varsa yerel su idaresine başvurun.

Hizmet bölgenizdeki su arıtma sürecini ve görevlilerini öğrenin ve su güvenliği bilgileri için kamu kuruluşunun web sitesini düzenli olarak ziyaret edin. Ayrıca, yerel su idaresi kloramin kullanıyorsa, bu tür sular nedeniyle lastik bağlantılar ve poliüretan armatürler esnekliklerini yitirdikleri ve arızaya daha yatkın oldukları için çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi ev içi su hatlarını daha sık incelemek ve değiştirmek iyi bir fikirdir.

Sudaki Petrol, Petrol ve Benzin kokusu

Duştayken kullandığınız su, benzin istasyonu gibi kokuyor mu? Bu yağlı petrol kokusu, sudaki demir yiyen bakterilerin ve demirin bir göstergesi olabilir. Bu suyla yapılan ütü ayrıca giysilerde kırmızı lekelere ve küvet ve lavaboda kırmızı renk değişikliğine neden olabilir.

Demir bakterileri genellikle zararsızdır ve yeraltı sularında daha yaygındır. Ancak koku rahatsız edici olabilir ve genellikle kimsenin kıyafetlerinde, derilerinde, saçlarında veya içme suyunda istemediği, akaryakıt veya petrol jeli benzeri bir koku olarak tanımlanır. Demir bakterileri ayrıca birçok filtrasyon ortamına zarar verebilir.

Benzin kokusunun bir başka olası nedeni ve tehlikeli olan da su kaynağındaki gerçek benzindir. Bir sızıntıdan sızan veya akan bir yeraltı tutma tankı yer altı suyuna girebilir ve ciddi bir kamu güvenliği ve sağlığı tehlikesi oluşturabilir. Su kaynağında benzin kokusu varsa derhal yerel su şirketiyle iletişime geçin.

Sudaki küflü ve yosunlu kokular

Bazen mutfak lavabosundan gelen ince, küflü, küflü, yosunlu kokular içme suyunun tadını etkileyebilir. Toprak kokusuyla baş etmenin ilk adımı, kokunun gerçekten sudan mı yoksa borudaki bir şey mi olduğunu belirlemek için izole etmektir. Doğrudan musluktan bir bardak su doldurarak başlayın ve ardından başka bir odaya yürüyün. Su iyi kokuyorsa, rahatsız edici koku muhtemelen yakındaki bir borudan geliyordur. Bu kokular, kanalizasyonda yiyecek, saç, sabun ve borunun içinde kalan diğer organik maddeler gibi çürüyen maddelerin varlığını gösterebilir.

Kokmuş olmasına rağmen, kanalizasyon birikmesi genellikle zararsızdır ve kapsamlı bir temizlik kokuyu gidermelidir. Öte yandan, başka odaya götürdüğünüz bardaktaki su kokuyu içeriyorsa, su testi yapın ve su arıtma sürecinde kokuya neden olabilecek herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için yerel su tedarikçisine danışın.

Sudaki kükürt ve Hidrojen Sülfür Gazı kokusu

Hidrojen sülfür gazı ve kükürt bakterilerinden gelen çürük yumurta kokusu yanlış değildir. Bu koku bir dizi kaynaktan kaynaklanabilir. Bazılarının acil müdahaleye ihtiyacı vardır, ancak çoğu zararsızdır. Örneğin, hidrojen sülfür gazı yeraltı sularında doğal olarak oluşabileceği gibi bir kuyuda veya su sisteminde kükürt bakterileri tarafından da üretilebilir. Bu bakteriler ılık suda gelişir, bu nedenle sıcak su akarken koku daha belirgin olabilir.

Bu aynı zamanda sıcak su ısıtıcısındaki bakteri varlığını da gösterebilir. Çoğu su ısıtıcısı, doğal olarak oluşan sülfatları azaltmak için bir magnezyum korozyon kontrol çubuğu içerir, ancak genellikle onları kokulu hidrojen sülfite dönüştürür. Bu örnekler içme suyuna zarar vermemekle birlikte, bölgede kokuya neden olan ve tehlikeli olabilecek kirlilikle ilgili bir sorun olabilir. Sızdıran bir yakıt deposu, eski boru hattı, bozuk septik sistem veya bir çöplükten sızıntı su kaynağına giden yolu bulabilir ve içme suyunu güvensiz hale getirebilir.