Mehmet Sekmen kimdir?

Mehmet Sekmen, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Partili siyasetçidir. Sekmen, geçmişte Kartal Belediye Başkanı ve Samandıra Belediye Başkanı olarak da görev yapmıştır. Başarılı seçim sonuçlarına rağmen Sekmen, gittiği her yerde ve her dönem hal ve hareketleriyle, yaptıklarıyla ve yapmadıklarıyla tartışma konusu olmuştur. Özellikle mezhepsel konularda hep tepkiyle karşılanmıştır. Bu makalede Mehmet Sekmen’in Kartal’dan Erzurum’a giden siyasi kariyerine ve Mehmet Sekmen’in kim olduğuna bakmaya çalıştık.

Mehmet Sekmen aslen Erzurumludur. 25 Ocak 1958’te Erzurum’un İspir ilçesinde doğmuştur. Mehmet Sekmen’in babasının adı Ahmet, annesinin adı Hava’dır. İşte Mehmet Sekmen’in yaşam hikayesi, Kartal’da alevi dedesiyle yaşadığı tartışma, Erzurumlu köylülerle arasında geçen olaylar ve Mehmet Sekmen’in oğlu ve kızını evlendirdiği düğünlere dair detaylar…

Mehmet Sekmen kimdir?

1958 Erzurum doğumlu deneyimli ve eski bir siyasetçi olan Mehmet Sekmen, eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olarak tamamladı. Kamu ve özel sektörde uzun süre yöneticilik yaptı. Serbest Muhasebeci olarak çalıştı. Özel bir şirkette finansman yöneticiliği yaptı.

Daha sonra kendi aile firmasında yönetici olarak iş yaşamını sürdüren Mehmet Sekmen, AK Parti kurulana kadar Refah Partisi ve Fazilet Partisi çatısında siyaset yaptı. Sekmen o zamanlar sıkı bir milli görüşçüydü. Henüz AK Parti’ye geçmemişti. Mehmet Sekmen bir dönem Samandıra Belediye Başkanlığı ve iki dönem Kartal Belediye Başkanlığı görevine seçilerek bu görevleri yürüttü.

Mehmet Sekmen, Kültür ve Sanat derneklerine öncülük ederek, dernek çalışmalarına katıldı ve bu derneklerde üyelik ve başkanlık görevleri üstlendi. Kartal Spor Kulüp Başkanlığı ve 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. Orta düzeyde İngilizce bilen Sekmen, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Mehmet Sekmen ve Kartal’da çöken bina

İstanbul Kartal’da 6 Şubat’ta çöken Yeşilyurt Apartmanı faciası ile ilgili Kartal Belediyesi’nin yaptığı açıklama sonrası oklar eski Kartal Belediye Başkanı ve AK Partili Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e döndü.

Kartal Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Yeşilyurt Apartmanı için 23.10.1992 tarihinde 6 kat ruhsat verilerek binanın inşaatına başlandığı belirtildi. Kartal Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, binaya sonradan yapılan 2 kaçak katta yer alan 4 daire için 1998 yılında vergi beyanında bulunulduğu, ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı veya para cezası uygulanmadığı belirtildi.

Bu açıklamanın ardından oklar, Kartal Belediyesi’nin atıfta bulunduğu 1998 yılında Kartal Belediye Başkanı olan Mehmet Sekmen’e döndü. 1994 yılında Kartal’da yerel seçimleri AK Partili Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen kazanmış ve sonraki seçimi de alarak 2002 yılına kadar Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı.

Mehmet Sekmen’in tepki gören eylemleri

Mehmet Sekmen, Kartal’dan Erzurum’a giden siyasi yolculuğunda hep tepki çeken hareketleri oldu. Kartal’da Alevilerle sorun yaşadı. Kartal Cemevi’ne mescit yapılmasını önerdi. Kartal Sahiline cami inşa ettirmek en önemli hedeflerinden biriydi.

Son olarak Erzurum’da Mehmet Sekmen’in halka hizmet konusunda mezhepsel, etnik ve partizanlık gerekçesiyle ayrımcılık yaptığı iddia edildi. Mehmet Sekmen, mezhepsel, etnik ve partizanlık gerekçesiyle ayrımcılığa uğradıkları iddiasıyla kendisine başvuran muhtarların sıkıntılarını konuşmak amacıyla kendisinden randevu talep eden CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’ı 35 dakika bekleterek, “Ben 25 yıldır siyasetin içindeyim. Bu işleri bana öğretmeyin. O muhtarlar da şikayet edene kadar hizmet için oy verselerdi. CHP’nin vekili olarak İstanbul’dan buraya boşuna gelmişsiniz. Biz Kürt, Laz, Türk ayrımı yapmadan hizmetlerimizi sunuyoruz. İki ay önce de muhtarların sorunlarını dinledim. Onlarla görüşmem gerekmiyor. Hizmet için oy verselerdi…” ifadelerini kullandı.

Belediye meclis toplantı salonunda giderilemeyen sorunlarını belediye başkanı ile konuşmak için bekleyen muhtarlar ise “Bizim belediyede çapulculara yer yok” denilerek belediye binasının dışına çıkarıldı.

Mehmet Sekmen ile Kartal Cemevi dedesi arasında mescit tartışması

Mehmet Sekmen, Kartal Cemevi’ne bir cenazeye giderek dönemin cemevi başkan İsmail Saçlı’ya inanılmaz bir öneri yaptı. Mehmet Sekmen, Cemevi dedesi İsmail Saçlı’ya Kartal Cemevi’ne mescit yapılmasını önerdi. Öneriye kızan cemevi dedesi, Sekmen ile tartıştı. Hararetli bir tartışmanın ardından Sekmen, cemevinden ayrıldı.

Sohbetin hemen başlarında Mehmet Sekmen’in “Sayın Başkan Cemevine bir mescit yapsanız da buraya cenazeye geldiğimizde vakit namazlarını da kılabilsek” dedi. Bu ifade ile tartışma başladı.

İsmail Saçlı ise “Sayın Sekmen ne dediğinizin farkında mısınız? Burası da ibadethane. Aşağıda abdesthane var. Namaz kılmanız için uygun yerlerimiz var. Niyetiniz namaz kılmaksa sorun yok. Her yerde kılabilirsiniz. Sayın Sekmen, böyle bir şeyi nasıl söylersiniz? Burası da Allahın evi. Bizler de Allahın kullarıyız. Burada namaz kılınmaz mı? Kim size kılmayın diyor. Yoksa cemevinde namaz kılınmaz fetvası mı verildi. Kilise de kılınır. Cemevinde kılınmaz öyle mi? Sanki cemevinde ibadet olmaz gibi konuşuyorsunuz. Öyleyse ben de diyorum ki Alevi vatandaşların yoğun olduğu mahallelerde camilerin bir bölümünü bize verin. Cem edelim.”

İsmail Saçlı’nın bu sözlerine “Olur mu öyle şey” diyerek tepki gösteren Mehmet Sekmen kendini savunmaya devam etti.

İsmail Saçlı ise, “Siz söyleyince olur. Cemevinde olur ama camii de olmaz öylemi Sayın Sekmen. Burada bu ifadeleri kullanıp bizim sabrımızı sınayacağınıza, lütfen cemevlerinin ibadethane olarak tanınması için kamuoyu oluşturun. Böyle davranıp toplumumuzu da germekten vazgeçin.” dedi.

Soma faciası sırasında kızına nikah yaptı

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen kızına nikah düğünü yaptı. Ülkede yüzlerce maden işçisinin Soma faciasında ölümünden dolayı yas tutulurken, Mehmet Sekmen’in kızını evlendirmesi tepki çekti.

Eski Kartal Belediye Başkanı Mehmet Sekmen milletin yasta olduğu gün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 günlük yas ilan etmesine rağmen, milli yas gününde kızına nikah töreni yaptırdı. Törene nikahı kıymak üzere İBB başkanı Topbaş ve Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ile AK Parti Kartal’dan bazı kişiler de katıldı.

mehmet sekmen kizi nikah

Mehmet Sekmen görkemli düğünle oğlunu evlendirdi

Erdoğan, Sekmen’in düğününe katıldı, en az üç çocuk istedi. Eski Refah Partili Kartal Belediye başkanı ve AK Partili Erzurum B.Ş.B. Başkanı Mehmet Sekmen’in oğlu Eyüp Sekmen’in düğününe Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

sekmen-dugun-1

Eyüp Sekmen ile Sultan Aşık Kutlu’nun düğününe katılan Erdoğan, genç çiftin mutluluğuna ortak oldu.

sekmen-dugun-2

İstanbul Grant Park Otelde yapılan düğüne katılan Erdoğan, genç çiftten üç çocuk istedi.

sekmen-dugun-3

Mehmet Sekmen’in de bu talebi hoş karşılayarak Eyüp Sekmen’den bu talebi yerine getirmesini istedi.

İmam Aydın: Mehmet Sekmen insanlarımızı kış vakti sokağa attı

Kartal Meclis Üyesi İmam Aydın, Mehmet Sekmen’in Kartal Belediye Başkanı olduğu dönemle ilgili Kartal Belediye Meclisinde Eylül 2019’da yaptığı konuşmada, “Mehmet Sekmen’in Kartal’ı CHP’li belediyeden devraldığı dönemi hatırlatan İmam Aydın, “Hatırlar mısınız? Mehmet Sekmen burada belediye başkanı olduğu zaman bırakın 2 ay içinde işe alımları, burada bizim partimize oy verdiğini düşündüğü insanları, sokaklarda çöpleri süpürttürerek adeta taciz ederek işten atılmalarına sebebiyet vermişti. sokakları süpürmeye razı oldular. o da yetmedi, onların tamamını hem Pendik Belediyesi, hem de Kartal Belediyesi işten attı. Aylarca kışın sokaklarında, soğukta temizlik yaptılar, çöpleri topladılar.” ifadelerini kullandı.