Deprem toplanma alanları nereler?

İstanbul’da AFAD tarafından deprem toplanma alanı olarak 1332 yer olduğunun ilan edildi. Ali Özcan konuyu TBMM’ye taşıdı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Ali Özcan, İstanbul’da AFAD tarafından deprem toplanma alanı olarak 1332 yer olduğunun ilan edilmesini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye sordu.

AFAD tarafından 1332 deprem toplanma alanı olduğunun iddia edildiğini ancak bu alanların nereler olduğunun ve bu alanların gerçekten imara kapalı olup olmadığının açıklığa kavuşturulması gerektiğini ifade eden Özcan, İnşaat Mühendisleri Odası’nın İstanbul’da doğru dürüst deprem toplanma alanı olmadığı iddiasını da hatırlattı.

Özcan, varlığı iddia edilen 1332 alanın tam olarak nereler olduğunun ve kapasitelerinin açıklanmasını istedi.

17 Ağustos 1999’da meydana gelen deprem felaketinin yıldönümünde İstanbul’la ilgili pek çok konu gündeme gelmiştir. Olası bir büyük depremin İstanbul’da yol açacağı hasarın ve can kayıplarının ciddi boyutlarda olacağı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bir diğer önemli konu da deprem sonrası toplanma alanları konusudur. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada İstanbul’da imara kapalı 1332 toplanma yeri olduğu ilan edilmiştir. Ancak, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada ise İstanbul’da son 16 sene içerisinde toplanma alanlarının pek çoğunun imara açıldığı ifade edilmektedir.

Bu bağlamda;

1. İstanbul’da olası bir büyük depremde toplanma alanı olarak belirlenen yerlerden ne kadarı daha sonrasında imara açılmıştır?
2. İstanbul’da olası büyük depremde ne kadarlık bir toplanma alanına ihtiyaç duyulacaktır?
3. AFAD tarafından ilan edilen 1332 toplanma alanı tam olarak nerelerdir? Bu alanların her birinin büyüklüğü ve kapasitesi ne kadardır?

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar