Gülsuyu kentsel dönüşüm projesi ne zaman başlayacak?

Maltepe’nin Gülsuyu Mahallesi’nde kentsel dönüşüm başlıyor. Gülsuyu kentsel dönüşüm projesi ile ilgili detaylar belli oldu. Gülsuyu ve Gülensu Mahallelerinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesinin ne zaman başlayacağı ve proje hakkında bilinmesi gerekenleri burada öğrenebilirsiniz.

Mahallenin yapısını tamamen değiştireceği düşünülen projeyle ilgili olarak konuşan dönemin Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Gülsuyu ve Gülensu mahalleleri için hazırlanan kentsel dönüşüm planlarının tamamlanıp, meclis gündemine alındığını belirterek, “Gülsuyu ve Gülensu mahalle halkının istekleri doğrultusunda, birlikte karar almak istiyoruz” dedi.

Gülsuyu kentsel dönüşüm projesi

Gülsuyu kentsel dönüşüm projesine yönelik Maltepe Belediyesi ekim ayı meclis toplantısı, Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılışını yapan Kılıç, Planlama Müdürlüğü ve diğer müdürlüklerin katkılarıyla, Gülsuyu ve Gülensu için kentsel dönüşüm planlarının tamamlandığını ifade ederek şunları kaydetti:

“Bir çalışma grubu oluşturuldu. Nisan ayında kentsel danışma ofisi de kuruldu. Dayatan değil, danışan belediyecilik anlayışıyla meclisteki arkadaşlara bilgilendirme yaptık. Bu planları meslek odalarına, platforma ve muhtarlara verdik. Belediye Meclisi’ne gelmeden görüşlerini almak istedik. Bilgi ve önerilerini bekliyoruz. Mahalle halkının çıkarlarını gözetecek şekilde onaylayıp, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne göndermek istiyoruz.”

Maltepe gülsuyu kentsel dönüşüm

Kılıç, “Bu işi sonbaharda çözeceğim diye söz verdim. Burada uygulayacağımız yerinde dönüşüm modeliyle tüm Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaya imza atacağız. Hiç kimseyi mağdur etmeden kentsel dönüşüm sürecini tamamlayacağız. Yıllarca burada yaşamış, burayı memleketi saymış ama tapusu olmayanlar var. Bu vatandaşlarımızı belediye bünyesindeki binalara yerleştireceğiz. Herkesin içi rahat olsun. Kimsenin yerinden edilmesine müsaade etmeyeceğim” dedi.

Konuşmaların ardından, Plan ve Proje Müdürlüğü’nün Gülsuyu – Gülensu mahalleleri 1/1000 ölçekli uygulama İmar Planı, görüşülmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonu’na havale edildi.

  • Gülsuyu-Gülensu İmar Planı şöyle oluştu: n Hazırlanan 1/1000 ölçekli plan değişikliği teklifi, 1.5 km2’lik bir alanı kapsıyor.
  • Bu bölgede yaklaşık 35 bin kişi yaşıyor ve yaklaşık 7 bin bina bulunuyor.
  • Planlama dahilinde; 7 bin 536 metrekare çocuk parkı, 3 bin 634 metrekare dini tesis, 28 bin 328 metrekare okul, 92 bin metrekare yeşil alan, 900 metrekare sağlık hizmeti tesisi, 8 bin 340 metrekare spor tesisi alanı mevcut.
  • Plan taslağı, Maltepe Belediyesi, Mahalle Danışma Kurulu, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve mahalle muhtarları ile yapılan toplantılar sonucunda hazırlandı.
  • Hazırlanan plana göre “Yerinde Dönüşüm Modeli” uygulanarak mahalle halkının zorunlu göçe sürüklenmesinin önüne geçilecek.
  • 6 Nisan 2015 tarihinde Gülsuyu Mahallesi’nde Planlama Teknik Ofisi açan Maltepe Belediyesi, bu ofiste 2 binin tapu başvurusunu kabul etti. Hazırlanan imar planları kapsamında tapusu olmayan vatandaşlar ise kentsel dönüşüm sonucunda belediyeye ait parsellerde inşa edilecek binalara yerleştirilecek.