İŞKUR İşbaşı eğitim programı nedir ve maaş ne kadar?

İşsizlere İŞKUR tarafından ayda 5 liradan fazla maaş imkanı sağlanıyor. İşbaşı eğitim programı ile işsizlik döneminde alacağınız maaşınızı 10 bin TL‘ye kadar çıkarabilirsiniz. İşsiz kalanlar için büyük fırsat!

İŞKUR tarafından, işsizlik maaşının yanı sıra işbaşı eğitim programıyla da ayda 5 bin TL gibi bir gelir imkanı da sunuyor. Böylelikle işsiz vatandaşların aylık geliri 5 bin TL’yi aşıyor.

Öğrenciler, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) işbaşı eğitim programına katılarak, meslek tecrübesi edinebilecektir. Üstelik program süresince varsa burs veya kredisi kesilmeden, işbaşı eğitim ücreti de alabilecektir. Sigortalı işsiz ise, işsizlik maaşı aldığı dönem içinde, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞ-KUR) işbaşı eğitim programına da katılması halinde, almakta olduğu işsizlik maaşı ile birlikte program katılımcılarına ödenen ücreti de alabilecektir.

Ne kadar ücret verilecek?

İşbaşı eğitim katılımcılarına günlük 438,55 TL, lisans mezunu öğrenciler için tam 438,55 TL, lise ve altı öğrenciler için 328,91 TL, işsizlik ödeneği alanlar için 482,41 TL zaruri gider ödemesi İŞKUR tarafından ödenmektedir. Geleceğin meslekleri ile ilgili programlara katılanlara günlük 219,28 TL verilmektedir.

İşsizlik maaşının 2023 yılı aylık taban tutarı 5.262,72 TL, tavan tutarı 10.525,20 TL’dir.

İşsizlik maaşı alınan günler ile işbaşı eğitim günlerinin çakıştığı günlerde, işsizlik maaşı ile birlikte eğitim programına katılım ücreti de alınabilecektir.

Programa devam zorunluluğu var mı?

Katılımcıların programa devam etmeleri mecburidir. İşveren veya işveren vekili tarafından kabul edilebilir mazereti olan katılımcılara mazeret izni verilebilir.

Verilen izinler, katılımcıların devam çizelgelerine kaydedilir. Fakat, bu izin sürelerinin toplamı, doktor raporu ile tevsik edilebilen en fazla beş günlük sağlık izni dışında, hangi sebeple olursa olsun toplam program süresinin onda birini geçemez.

Bu sürenin aşımı durumunda, katılımcıların programla ilişikleri kesilir. Beş günü aşan sağlık izinleri onda birlik izin süresinden düşülür.

Program süresi ne kadar?

Program süresi, günlük en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere, haftalık 45 saatten, haftada en fazla 6 günden günden fazla olamaz. Programa katılım saatleri, denetim imkanları dikkate alınarak ve sözleşmede belirtilmek şartları ile il müdürlüğünce belirlenebilir.

İşbaşı eğitim programına kimler katılabilir?

İşbaşı eğitim programına katılmak için karşılamanız gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • 15 yaşını tamamlamış olmak
 • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak
 • İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak
 • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak
 • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak
 • Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak
 • Emekli olmamak koşulları aranır

Başvuru nereye yapılacak?

Türkiye İş Kurumu’nun il müdürlüklerine müracaat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR internet sayfası yoluyla da başvuru yapmak mümkündür.

İŞKUR işbaşı eğitim programına katılanlar, elde edecekler ücret dışında aşağıdaki avantajları elde edebilirler:

 • İş kazası ve genel sağlık sigortası (gss) primlerinin İŞ KUR tarafından ödenmesi
 • İşbaşı eğitim programı sertifikası verilmesi
 • İş bulma imkanının artması
 • İş tecrübesi