Ataşehir İçerenköy kentsel dönüşüm hakkında son durum

Ataşehir’in bazı mahallelerinde kentsel dönüşümün önünü açan imar planları onaylandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İstanbul’un Ataşehir’in İçerenköy Mahallesi ile ilgili kentsel dönüşüm imar planı onaylandı. Kentsel dönüşümün başlayacağı mahallelerden bir tanesi de tapu sorunlarının yıllardır çözülemediği Ataşehir’in İçerenköy Mahallesi oldu.

‘İçerenkköy 1/5 bin ölçekli Yerinde Dönüşüm Nazım İmar Planı’ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Uzun zamandır üzerinde çalışılan üst ölçekli planın ardından, Ataşehir Belediyesi tarafından daha detaylı olan 1/bin ölçekli plan hazırlanacak ve mahallede kentsel dönüşüm başlayacak.

Mahallede daha önce 1986 ve 2004 yıllarında iki plan gerçekleştirildi ancak çeşitli nedenlerle uygulamaya konulamadı. Yapılan toplantılardaki bütün dilek, öneri, şikayet ve talepler, Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilecek planın notları içinde yer alacak. Belediyenin mahallelerde yüzde 30’a yakın bir arazisi bulunuyor ve planda buralar tapu sorunu yaşayanlar için tahsis edilecek. Kötü olan yapı stoku yenilenebilecek. Planın amacı olan “yerinde dönüşüm” sağlanabilecek.

İçerenköy kentsel dönüşüm

İBB Meclisi’nin Aralık ayı toplantılarında Ataşehir’de bulunan Yeni Sahra ve İçerenköy, Küçükbakkalköy mahallelerinde de kentsel dönüşüm başlatacak imar planı değişikliği yapıldı. Belediye başkanı yaptığı açıklamada, “Plan herkese hayırlı olsun. İnşallah Türkiye’de bir ilke imza atarak oluşturduğumuz planlarımıza göre, halkımızı yeni sıcak yuvalarına kavuşturacağız” dedi.

40 yıldır kangren haline gelen ve Türkiye’de ilk kez uygulanan yerinde dönüşüm modeli olduğu için bir ilk olan “İçerenköy 1/5000 Ölçekli Yerinde Dönüşüm Nazım İmar Planı”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nce onaylandı. Planın onaylanmasının ardından ilçe belediyesince hazırlanacak 1/1000 ölçekli imar planından sonra mahallede kentsel dönüşüm başlayacak. Ayrıca Ataşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla plandaki donatı alanlarının yüzdesi ve toplu uygulamalardaki emsal değerleri arttırıldı. Buna göre emsal değer 1.75 olarak belirlendi.

Kangren olan sorunun çözülmesinden ötürü ve halka verdiği sözü tuttuğu için mutlu olduğunu ifade eden belediye başkanı, “Halk toplantılarıyla oluşturduğumuz planı Büyükşehir Meclisimizden nihayet geçirdik. Kimsenin yerinden edilmeyerek, emeğin ranta kurban edilmediği ve ilk kez uygulanan yerinde dönüşüm modelimiz onay aldı. 40 yıllık çözümsüzlüğü güven ve sevgiyle çözüme kavuşturduk. Söz verdiğim gibi, sizin hakkınız olan yönetim koltuklarında söz yetki sizin. Bense sizin hizmetkarınızım. Hepimize hayırlı olsun. Bu planla Türkiye ilk yerinde dönüşüm modeline de kavuştu” dedi.