İBB imar planları sitesi

İstanbul’un yeni imar planları askıya çıkınca artık herkesin haberi olacak. İBB’nin yeni devreye aldığı imar planları sitesinde yayınlanacak olan imar planları askı listeleri, aynı zamanda vatandaşlara SMS ile bildirilecek.

İBB’nin yeni Askı Plan Uygulaması, askıda olan planların kolayca bulunması ve incelenmesini sağlıyor. Eskiden İBB’nin imar planları, sadece İBB’nin Meclis Kararları sayfasından takip edilebiliyordu. Bu oldukça zor ve karmaşıktı. Artık İBB’nin imar değişiklikleri askıya çıktığı vakit, vatandaşlar kolayca bilgi alabilecek.

İBB İstanbul Askıdaki İmar Planları

İstanbul’da ilk kez imar planlarının incelenmesini kolaylaştıran bir sistem hazırlandı. Planlar hakkında anında bilgi almak isteyenler ise SMS ile güncel kalabilecek. Yeni sistem ile ilgili konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şeffaflık gereği bu sisteme geçtiklerini söyledi.

Plan değişikliklerini öğrenmek isteyenler https://planaski.ibb.gov.tr adresinden imar planlarına bakabilecek. Sitede üç arama seçeneği sunuluyor.

Askıdaki planlar kısmından şu anda askıda olan planları görebilirsiniz. Askıda olan bir plan var ise panelde sıralanacaktır.

askidaki-planlar

Hızlı imar arama kısmından askıda imar planı olan yer ile ilgili bilgi almak istediğiniz sokağı direkt olarak yazabilirsiniz. Böylece bakmak istediğiniz yer ile ilgili bir imar planı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

hizli-imar-arama

Adresten imar planı aramak kısmından ilçe, mahalle ve cadde ve sokak seçerek askıda imar planı olup olmadığına bakabilirsiniz. Böylece aramak istediğiniz imar planını bulabilirsiniz.

adresten-imar-plani-aramak

Ayrıca sağ tarafta bulunan haberdar ol seçeneği ile SMS alımını aktive edebilirsiniz. Böylece askıya plan çıktığı zaman SMS ile haberdar olabilirsiniz.