Pendik’te cadde ve sokak isimleri değiştirildi

Pendik Belediyesi, aynı ismi taşıyan çok sayıdaki sokak, cadde ve bulvarı yeniden isimlendirdi. TÜİK’in çıkardığı Yönetmelik gereği, Ulusal Adres Veri Tabanı’na aynı ismi taşıyan cadde ve sokaklardaki adres ve numaralama bilgilerinin girilememesi nedeniyle yürütülen çalışmaya göre, 1.927 sokak, cadde ve bulvarın ismi değişti.

Değişikliği yapılan sokak isimleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin onayına sunuldu. Meclis tarafından kabul edilen 1.927 cadde ve sokak isimlerinin tam listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Pendik’te değişen eski ve yeni sokak isimleri

Aynı ismi taşıyan çok sayıda sokak ve cadde bulunması, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ni yürüten Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yeni güncelleme ve eklemeleri yapmasını engelliyordu. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak amacıyla ‘Binaların Numaralandırılması ve Adreslerin UAVT’na İşlenmesine İlişkin Usul ve Esasları Belirten Yönetmeliğin 14. Maddesi’ne dayanarak, Pendik Belediyesi 1.927 sokak, cadde ve bulvarın ismini değiştirme kararı aldı.

TÜİK’in çıkardığı Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliğin 14. Maddesi nedir? Her bulvar, cadde, sokak ve küme evlere özel bir ad veya numara verilir. Meydanlara sadece ad verilir. Bir belediye sınırları içinde, aynı ad veya numara birden fazla meydan, bulvar, cadde, sokak ve küme evlere verilemez.