Üsküdar Belediyesi Valide Sultan Gemisi randevu alma ve saatleri

Üsküdarlıların ücretsiz olarak boğaz turu yapabileceği aynı zamanda sosyal tesis olarak da kullanılacak olan gemi Tuzla Sedef Tersanesi’nde yapılan devir teslim töreninin ardından Üsküdar’a getirildi. Üsküdar Belediyesi’nin Üsküdar’a kazandırdığı yeni sosyal projesi “Üsküdar Valide Sultan Gemisi”nin devir teslim töreni gerçekleştirildi. Üsküdar Belediyesi Valide Sultan Gemisi ile boğaz turuna çıkmak için randevu alabilirsiniz.

Bu projenin çok özel ve özgün bir proje olduğunu ifade eden Üsküdar Belediye başkanı Hilmi Türkmen, ‘’Bundan iki yıl önce büyüklerimizle toplantı yaptık. Mademki Üsküdar olarak biz bir deniz ilçesiyiz ve denize en uzun kıyısı olan ilçe biziz, o halde bizim bir farklılığımızın olması lazım diye düşündük.” dedi.

Üsküdar Belediyesi Valide Sultan Gemisi randevu alma

Randevu almak için Sultantepe Mahallesi, Paşa Limanı Caddesi, 34674 Üsküdar / İstanbul adresine gidebilirsiniz. Çalışma saatleri Pazartesi ve Pazar günleri 09:00 ila 17:00 arasıdır.

Hilmi Türkmen, “Değil Üsküdar’da İstanbul’da bir ilk olan bu proje ile vatandaşlarımız Boğazı, denizi, İstanbul’u daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Bütün çalışma arkadaşlarımıza şunu ifade etmek istiyorum; Bu gemi sahilde durduğunda biz zarardayız, bu gemiyi Boğaza ne kadar çok çıkarırsak o kadar kardayız. Önemli olan daha fazla Üsküdarlıyı, İstanbulluyu Boğazla tanıştırmak’’ dedi.

“Bu gemi yüzen bir sosyal tesis niteliğinde”

Hedefin 2018 yılında Boğazla buluşmayan Üsküdarlı kalmaması olduğunu söyleyen Türkmen, ‘’Boğaz turları rehber arkadaşlarımız eşliğinde olacak. Bizim hedefimiz 2018 yılında Boğazla buluşmayan Üsküdarlı kalmamış olması. Bu gemide verilecek bütün hizmetler ücretsiz. Biliyorsunuz bizim geleneğimizde Boğazda martılara simit atmak var. Bu gemide simit ve çay bedava. Gelen misafirlerimize taze çay ve simit ikramlarımız olacak. Bunların yanında bu gemi yüzen bir sosyal tesis niteliğinde. Gemimiz de nikah, düğün, nişan törenleri de yapılabilecek. Aynı zamanda gemimiz ilk Boğaz turuna şehit yakınlarımız ve gazilerimizle çıkacak’’ İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından dualar okundu, kurban kesildi ve kurdele kesimi gerçekleştirildi. Ardından “Üsküdar Valide Sultan Gemisi” Üsküdarlılarla buluşmak üzere yola çıktı.

Üsküdar Belediyesi Valide Sultan Gemisi hakkında bilgiler

İstanbul’da Üsküdar Belediyesi tarafından İstanbul Boğazı’nı herkes için ulaşılabilir kılmak amacıyla yaptırılan “Üsküdar Valide Sultan Gemisi” hizmete girdi. Sedef Tersanesi tarafından Türk Loydu Klas kurallarına göre inşa edilmiştir. 580 yolcu kapasiteli, 54 metrelik Üsküdar Valide Sultan Gemisi, kültürel etkinlikler için özel olarak tasarlanmıştır.

İstanbul Boğazı’ndan seyir yapması planlanan Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nin Üsküdar’dan başlayan rotasında, Dolmabahçe, sahil şeridinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Anadolu Hisarı ve Çengelköy bulunuyor.