Adalar Belediye Başkanı Recep Koç kimdir, kim öldürdü?

1994 yılında Adalar Belediye Başkanı Recep Koç, uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Recep Koç için her yıl 19 Şubat tarihinde Büyükada’daki mezarı başında anma töreni düzenlenir.

Recep Koç kimdir?

Recep Koç, Adalar ilçesinin ANAP’lı belediye başkanıyken uğradığı suikast sonucu öldürüldü. Koç, 19 Şubat 1994 tarihinde Büyükada Vapur İskelesi önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Silahlı saldırıda Koç’a 8 kurşun isabet etti ve Koç ağır yaralı olarak Kartal Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Koç tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 17:30 sıralarında hayatını kaybetti.

Recep Koç neden öldürüldü?

Recep Koç’u öldüren kişi olan Osman Özen, hemen yakalandı. Osman Özen’in Recep Koç’u kaçak balkonunu yıktırdığı için öldürdüğü öğrenildi. İskelede vapur beklediği sırada belediye başkanının yanına gelen Özen, başkanla bir süre tartıştıktan sonra silahını çekerek 8 el kurşun sıktı. Kalbinden, göğsünden ve sırtından vurulan Koç, kanlar içinde yerde kaldı.

recep koc milliyet

Adalar’da Recep Koç anması

Büyükada mezarlığında yapılan anma törenlerine Adalar ilçesinin önemli isimleri, ilçe protokolü ve sevenleri katılıyor. 2013 yılında Recep Koç’un kabri başında kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Adalara büyük hizmetleri olan Recep Koç’u 19’uncu yılında rahmetle andıklarını belirterek, “mütevazı kişiliğiyle Adalılar tarafından bilinen ve sevilen bir kişiydi” dedi. Ülkesine hizmet eden insanlara gereken değerin verilmesinin büyük önem arz ettiğini söyleyen Belediye Başkanı, merhum Recep Koç’un yapmış olduğu yerel hizmetler konusunda bilimsel bir toplantı düşündüklerini söyledi.