Fed toplantı takvimi 2024

ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) yapılan açıklamada, 2024 yılında gerçekleştirilecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının tarihleri belirtildi. FOMC, her yıl olduğu gibi bu sene de 8 kez toplanacak.

ABD Merkez Bankası FED’in 2024 yılı toplantı takvimi belli oldu. Buna göre, FOMC toplantılarının 2024 yıllındaki tarihleri şöyle olacak:

  • 30-31 Ocak 2024 – Sabit tutuldu
  • 19-20 Mart 2024
  • 30 Nisan – 1 Mayıs 2024
  • 11-12 Haziran 2024
  • 30-31 Temmuz 2024
  • 17-18 Eylül 2024
  • 6-7 Kasım 2024
  • 17-18 Aralık 2024

Diğer yandan, her toplantı tarihi, hemen önceki toplantıda onaylanana kadar geçicidir. Yukarıdaki listede yer alan ikinci, dördüncü, altıncı ve sekizinci toplantılarda ekonomik öngörüler ele alınacak. Ayrıca yapılan toplantıların ardından alınan faiz kararı oran olarak yukarıdaki listede güncel olarak belirtilecektir.

Fed toplantısı Fed kararı saat kaçta açıklanır?

Fed toplantısında alınan Fed kararları eylül, kasım, aralık ve ocak aylarında Türkiye saatiyle 22:00’da açıklanır, diğer aylarda ise saat 21:00’da açıklanır.

fed-faiz-karari

Fed faiz attırırsa ne olur?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasının etkileri, döviz, piyasalar, emtia ve vadeli işlemler üzerinde önemlidir. Peki Fed faiz artırımı yaparsa dolar ne olur? Bu sorunun cevabını, sizin için olabildiğince kısa ve öz şekilde cevaplamaya çalıştık.

Fed için bir numaralı iş, ABD ekonomisindeki para arzını kontrol etmek anlamına gelen ABD için para politikasını yönetmektir. Fed’in görev için emrinde birden fazla aracı olmasına rağmen, faiz oranlarını etkileme yeteneği, en belirgin ve etkili para politikası aracıdır. İnsanlar, Fed’in faiz oranlarını artırmasından bahsettiğinde, herkesin aklına doların buna nasıl tepki vereceği geliyor.

Aslında Fed, 2006 yılından 2015 yılına kadar gösterge faizlerinde bir artırıma gitmedi. Fed’in 2022 yılından itibaren faiz artırımına gitti. Fed’in faiz artırımına devam etmesi ile serbest dolaşan sıcak paranın ulusal borsaları terk edip ABD’ye kaçması bekleniyor. Bu durumda dolar diğer para birimlerine karşı yükselişe geçer.

Başlıkta yer alan sorunun cevabını vermiş olduk. Ancak daha anlaşılır bir şekilde tekrar etmek gerekirse; FED faiz arttırırsa Türk Lirası’nın değeri düşer ve dolar TL cinsinden yükselir.

Fed, faiz oranını yükselttiğinde, amaç, ekonomi genelinde kredi maliyetini artırmaktır. Daha yüksek faiz oranları, kredileri hem işletmeler hem de tüketiciler için daha pahalı hale getirir ve herkes faiz ödemelerine daha fazla harcama yapar. Tahviller özellikle faiz oranı değişikliklerine karşı hassastır. Fed oranları artırdığında, mevcut tahvillerin piyasa fiyatları hemen düşer.