Kadıköy giysi kumbarası noktaları

Kadıköy’de Ağustos 2017’de ilçede 100 noktaya giysi kumbarası yerleştirdi. Kumbaralar sayesinde toplanan kıyafetlerin kullanılabilir olanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması amaçlandı. Ancak yüklenici firma ile Kadıköy Belediyesi’nin anlaşmasının sona ermesi sonucu Mart 2020’de tüm giysi kumbaraları kaldırıldı. Bu yüzden bu sayfada yer alan giysi kumbaralarının adresleri artık geçersiz olduğu için kaldırılmıştır.

Kadıköy Belediyesi ikinci el kıyafet, tekstil ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri kazanımı için yeni bir projeyi hayata geçirdi. İlçede 100 noktaya yerleştirilen kumbaralardan toplanan kıyafetlerin, kullanılabilir olanları Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası ile ihtiyacı olanlara ulaştırılıyor. Giysi-Tekstil Ayakkabı konabilen kumbaralar bayram öncesi ilçenin erişimi kolay noktalarına konuldu. Böylece bayram temizliklerinde çıkan kıyafetler de ayrıştırılabilecek.

Kadıköy’de giysi kumbaraları

Kumbaralara giysi, tekstil ve ayakkabı konabiliyor. Ve bu eşyaların mutlaka kullanılabilir durumda olması gerekmiyor. Atık durumunda olan eşyalar da kumbaralara konuyor ve geri dönüşüme kazandırılmış oluyor. Kumbaralara bırakılan eşyalar haftanın iki günü özel araçla toplanıyor ve ayrıştırma merkezine götürülüyor. Ayrıştırma merkezinde kullanılabilir olan kıyafetler ayrılarak temizlemeye gönderiliyor. Kullanılabilir olan giysi ve ayakkabıların gerekli temizliği yapıldıktan sonra Kadıköy Belediyesi Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Kullanılabilir durumda olmayan giysi ve tekstil malzemeleri ise ayrıştırma merkezinde yapılan işlemlerin ardından geri dönüşüme gönderiliyor. Giysi-Tekstil Ayakkabı kumbaralarının yerleri ile ilgili cep telefonu uygulaması da kısa bir süre sonra hizmete girecek.