Kartal’da ortalama ev kiraları 2024

“İstanbul Kartal’da ortalama kira fiyatı kaç para oldu?” sorusu ev arayan kiracılar ya da evini kiralamak isteyen ev sahipleri için merak edilen bir konu. Kartal’da ortalama ev kirasının ne kadar olduğunu sizin için araştırdık.

Kartal’ın 20 mahallesindeki ortalama kira ücreti beklentisini araştırdık. Buradan yola çıkarak, Kartal’da genel olarak talep edilen ortalama kira bedelini tespit ettik. Kartal’da kira ücretleri zamlanmaya devam ediyor. Dolar kuru ve enflasyonu bahane eden ev sahipleri, kiraya zam yapmak istiyor.

Kartal’da ortalama ev kirası

Kartal’da metrekare bazında ortalama kira ücreti 1 metrekare için 170 TL oldu. Kartal’da 100 metrekare büyüklüğünde standart bir dairenin ortalama kira değeri 17.000 TL olarak ortaya çıkıyor. Ancak fiyatlar, konutun bulunduğu yer toplu ulaşımın ana güzergahında değilse ve konutlar çok yeni bir binada değilse daha düşük seyredebiliyor.

Kiralar, dairelerin niteliği arttıkça, bina yaşı düştükçe ve yeri toplu ulaşıma ve merkeze yakınlaştıkça yükselmeye başlıyor. Güncel fiyat verilerine göre Kartal’da en düşük kira 13.500 TL olurken, en yüksek kira ise 22.000 TL oldu. Bu fiyatlar, 100 metrekare standart bir daire içindir.

kartal-ev-kiralari
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Diğer yandan, Kartal’da az da olsa 10.000 TL – 13.500 TL arasındaki fiyatlarla ev mevcut. Daha düşük kira ücretleri yalnızca eski kiracılar için mevcut ve birçoğu ev sahipleri ile sorun yaşamaktadır. Ancak yeni bir eve çıkılması durumunda kira ücretinin büyük olasılıkla 10 bin TL’den yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Piyasaya göre kira ücreti algıları:

  • 10 bin TL ve altı: bedava
  • 10-12 bin TL arası: çok ucuz
  • 12-13 bin TL arası: ucuz
  • 13-15 bin TL arası: idare eder
  • 15-17 bin TL arası: ortalama fiyatlar
  • 17-19 bin TL arası: pahalı
  • 19 bin üstü: çok pahalı

Yine ortalama bir evin en yüksek kira fiyatı ise 22.000 TL’ye kadar çıkar. Ancak lüks sitelerde veya deniz kenarında 80.000 TL’ye kadar çıkan kiralık konutlar vardır. Bazı rezidanslarda kiralar 45.000 TL civarında olabilir. Özellikle Arapların satın aldığı yerlerde fiyatlar 40 binin üstüne çıkmış durumda.