Kartal’daki Nexus’u yapan Metsan konkordato ilan etti

İstanbul Kartal’daki Kartal Nexus projesini yapan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün akrabası Mehmet Celalettin Satoğlu’na ait olan Metsan İnşaat konkordato ilan etti. İlçenin siluetini bozan kuleleri yapan Metsan İnşaat, konkordato ilan etti. Kartal Nexus neden kapandı? Metsan İnşaat neden iflas etti? İşte bilmeniz gerekenler.

İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Makemesi’nden çıkarılan karara göre şirkete yönelik 3 ay geçici mühlet verildi. Şirketin Kartal’da yaptığı çok katlı rezidans ve iş merkezi olan kuleler, ilçede siluet açısından sorun oluşturmuş ve rüzgarı kesmekle suçlanmıştı.

Nexus Kartal projesi

Kartal’daki peyzajı bozan dikine yapılaşmaya en önemli örnek Nexus kuleleri oldu. Sahilden bile görünen kuleler kentin görünümüne zarar verdi. Sahilden Kartal’ın merkezine doğru bakılında oldukça kötü bir görüntüye neden oluyor.

Toplam 24 bin metrekarelik arsada yapılan Kartal Nexus Projesi’nin maliyetinin 400 milyon lira olduğunu açıklamıştı. Kuleler Kartal’da adeta dikine yapılaşmaya en önemli örneklerden biri haline geldi.

Metsan İnşaat’ın sahibi ise Abdullah Gül’ün yakın akrabası Mehmet Celalettin Satoğlu. Mahkeme heyeti konkordato davasına ilişkin şirkete konkordato komiseri olarak Mehmet Ali Güldal ve Mehmet Emin Öztaş’ı atadı.