Türkiye’nin en iyi mühendislik üniversiteleri

Mühendislik diploması, sizi sınırsız iş fırsatları ve akademik kariyer yapabileceğiniz bir alana yerleştirecektir. Ancak, böyle bir derece arayan çok sayıda öğrenci var ve daha sonra iyi bir iş bulmak için zorlu bir rekabet beklemelisiniz.

Bununla birlikte, eğitim kalitesinin her yerden üstün olduğu üniversiteler bulmalısınız. Uzun ve zengin tarihi ile ilgili olarak, Türkiye kesinlikle en iyi mühendislik üniversitelerine sahiptir. Sorun, bunların çok sayıda olması ve hangileri olduğunu çözmeniz sizin için daha zor olabilir. Bu amaçla, size Türkiye’deki en iyi 11 Mühendislik üniversitesini getiriyoruz.

QS Dünya Üniversite Sıralaması, 7’si Türkiye’de bulunan, dünya çapında 502 en iyi mühendislik ve teknoloji üniversitesi de dahil olmak üzere 48 farklı alan için en iyi üniversiteleri kapsar. Sıralama, kimya, inşaat ve yapısal, elektrik, mekanik ve mineral ve madencilik olmak üzere beş farklı mühendislik dalını kapsıyor.

Sıralamalar dört gösterge kullanılarak derlenir: akademik itibar, işveren itibarı, makale başına araştırma alıntıları ve H-endeksi (yayınlanmış çalışmanın üretkenliğini ve etkisini ölçmenin bir yolu). Türkiye’nin en iyi mühendislik üniversiteleri makalemizde ilk 7 sıra, QS sıralaması dikkate alınarak oluşturulmuştur.

Türkiye’den sıralanan 7 mühendislik ve teknoloji okulundan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, bu yıl mühendislik ve teknoloji alanındaki sıralamasında dünya çapında 193. sırada yer alıyor. Onu 218. sıradan İstanbul Teknik Üniversitesi, 295. sıradan Bilkent Üniversitesi ve 308. sıradan Boğaziçi Üniversitesi takip ediyor.

1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

orta dogu teknik universitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, tüm Türkiye’deki en iyi Mühendislik bölümüne sahip olmaktan gurur duyar. Bölüm, müstakbel öğrencilerine, ülkenin en ünlü profesörleri tarafından yürütülen modern ve benzersiz bir öğretim stili sunar ve bu da derecenizi en iyi şekilde almanızı sağlar.

Hem lisans hem de lisansüstü düzeyde, sizin için tasarlanmış birçok program var. Bu üniversitede lisans öğrencisi olarak ilk iki yılınızda, Mühendislik Biliminin temel kavramlarına genel bir giriş yapacaksınız. Kalan yıllarınızda daha dar bir konuya odaklanacaksınız. Dördüncü akademik yılınızın sonunda bir Lisans derecesi alabilirsiniz.

2. İstanbul Teknik Üniversitesi

istanbul teknik universitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ülke çapında en tanınmış araştırma odaklı mühendislik bölümlerinden biridir. Misyonunun özünde, öğrencilerine yeni bilimsel başarılar elde etmek için en son teknolojiyi kavramayı ve kullanmayı öğretmektir.

Buna modern araştırma tesisleri, mükemmel bir profesör kadrosu, bilim fakülteleri arasındaki güçlü disiplinler arası çalışma ve gerçek hayattaki Endüstri ile güçlü bir işbirliği ile ulaşılmaktadır. Üniversitenin teklifleri arasında biyomedikal mühendisliği, enerji ve çevre gibi yeni ortaya çıkan çalışma alanları da dahil olmak üzere çok çeşitli programlar bulunmaktadır.

3. Bilkent Üniversitesi

bilkent universitesi

Bilkent Üniversitesi, her biri belirli bir odak noktası olan çok sayıda mühendislik bölümüne sahiptir. Kendi ilgi alanınıza göre, Fakülte’nin Havacılık, Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, İnşaat ve Çevre Mühendisliği, Bilgisayar, Tasarım Mühendisliği, Yer Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme ve Makine Mühendisliği bölümlerinden birinde yer arayabilirsiniz.

Fakülte kendisini lider bir araştırma kurumu olarak tanımlamaktadır, bu nedenle biyomedikal, gelecekteki üretim, güvenlik sistemleri vb. gibi en güncel küresel mühendislik zorluklarından bazılarını hedefleyen araştırma faaliyetlerine önem vermektedir.

4. Boğaziçi Üniversitesi

bogazici universitesi

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Faküktesi, otomotiv, mekanik ve sistem mühendisliği gibi konuları kapsayan bazı yüksek kaliteli mühendislik lisans bölümleri sunmaktadır. Bu üniversitede bir mühendislik lisansı, mühendislik alanında sağlam bir arka plan sağlayacaktır ve bu, daha sonra uzmanlık alanınızda size yardımcı olacaktır.

Eğitim gelişiminizde araştırma çalışmalarının rolünü takdir eden mühendislik müfredatı, teori ve pratiğin mükemmel bir karışımıdır. Buradaki eğitiminiz boyunca, bir mühendis olarak gerçek hayattaki zorlukların gerçek anlamını sunmayı amaçlayan birçok uygulamalı deneye katılacaksınız.

5. Koç Üniversitesi

koc universitesi

Koç Üniversitesi şu Mühendislik Bölümlerine sahiptir: Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kimya ve Biyoloji Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Makine Mühendisliği. Araştırmadaki mükemmelliği, çok sayıda araştırma merkezine ve çalışmaları küresel olarak tanınan çok sayıda aktif araştırmacıya dayanmaktadır.

6. Sabancı Üniversitesi

sabanci universitesi

İstanbul şehrinin, yaşamak ve okumak için dünyanın en iyi şehirlerinden biri olduğu söylenir. Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversitesinden biri olarak bilinir. Bu üniversitedeki Mühendislik Fakültesi, bu itibarın çoğunu paylaşıyor. Teori ve pratiği birleştiren bir dizi çalışma programı sunar.

Eğitiminizin bir parçası olarak, mühendislik konularını daha iyi anlamak için araştırma faaliyetleri yürütme şansınız olacak. Bunu bilerek, bu üniversitede bir mühendislik derecesi, akademik ve profesyonel yolunuzda hayatınızı değiştirecek bir deneyim olacaktır.

7. Yıldız Teknik Üniversitesi

yildiz teknik universitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki mühendislik eğitiminiz, akademik uzmanlık ile gerçek yaşam projelerinin bir karışımıdır. İlgi alanlarınızla ilgili olarak, bu üniversitede sunulan birçok çalışma programı arasından seçim yapabilirsiniz.

Mühendislik Fakültesi şu bölümlerden oluşmaktadır: Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Harita Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği.

8. Gazi Üniversitesi

gazi universitesi

Gazi Üniversitesi, Ankara’daki en iyi mühendislik üniversitelerinden biri olma konumunu başarıyla sürdürmektedir. Çok çeşitli eğitim programları, modern tesisler ve birinci sınıf akademik kadro ile misyonu, öğrencilerin mühendislik zorluklarını aşmak için entelektüel potansiyellerini geliştirmektir.

Bunlar Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni oluşturan bölümlerdir: Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği Bölümü, Endüstri Mühendisliği Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Kimya Mühendisliği Bölümü, Makina Mühendisliği Bölümü.

9. Hacettepe Üniversitesi

hacettepe universitesi

Çok sayıda birinci sınıf profesör ve mühendislik okulu ile Ankara’daki en büyük mühendislik okullarından biri olan Hacettepe Mühendislik Fakültesi, geleneksel olarak Türkiye’deki en iyi mühendislik üniversiteleri arasında yer almıştır. Bu üniversitede bir öğrenci olarak, her stratejinin ve politikanın merkezinde olacaksınız. Üniversite, yetenekli öğrencilerine birçok iş fırsatı sağlamak için bir dizi işbirliği kurmuştur.

10. Karadeniz Teknik Üniversitesi

karadeniz teknik universitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, yıllardır öncü araştırma faaliyetleriyle Türk Mühendislik Üniversiteleri’nin ön saflarında yer almaktadır. Bu üniversitede, tüm akademik seviyelerde çeşitli çalışma disiplinleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Profesyonel bir akademisyen kadrosu tarafından araştırma ve mentorluk yapmak için uygun bir ortam, bu deneyimden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Okulun sonunda, işe girmek ve 21. yüzyılın mühendislik zorluklarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için gerekli becerilere sahip olacaksınız.

11. Gebze Teknik Üniversitesi

gebze teknik universitesi

Bunlar Gebze Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni oluşturan bölümlerdir: Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik, Çevre Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Bil. & Müh., İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği.