Doktor hastayı şikayet edebilir mi?

Doktorlar işlerini yaparken çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilir. Doktorların mesleklerini iyi bir şekilde yürütebilmeleri ve işlerini doğru şekilde yapabilmeleri için rahat koşullarda çalışabilmeleri gerekir.

Peki bir doktor hastasından kaynaklı çalışma koşullarında bozulma yaşarsa hastayı şikayet edebilir mi? Burada doktorların hastalarla ilgili yaşadıkları durumlarda ne yapabilecekleri hakkında konuşuyoruz.

Doktorların mesleklerini her türlü baskı ve engelden arınmış bir şekilde yapabilmeleri gerekir. Doktorlara baskı uygulanması durumunda doktorlar görevlerini yeterince sağlıklı şekilde yerine getiremezler.

Bu durumda doktorlar yaşanan sorunun kaynağı olan kişileri, bu kişi hastası dahi olsa ve hasta yakınları da olsa Cumhuriyet Savcılığına şikayet edebilir. Doktorların şikayetleri üstüne savcılıklar tarafından soruşturma başlatılabilir.

Bir hekim hastanın değerlerine uygun şekilde hareket etmeye gayret etse de kendi değerlerini de göz önüne almalıdır. Çalışma koşullarında kendi sağlığıyla ilgili risklerin en aza indirilmesini talep etme hakkına sahiptir.

Doktorlar hastayı muayene ederken bir suçun işlendiğini anlarsa bu durumu yetkili mercilere bildirmekle sorumludur. Bu anlamda doktorun gerekli şikayeti yapması gerekir.