Kartal’daki Avni Bey Apartmanı 27 yıldır eğik

İstanbul Kartal’da 21 kişinin öldüğü Yeşilyurt Apartmanı faciasının ardından riskli yapılar gündem oluşturmaya başladı. Anadolu Yakası’nda en çok riskli yapı barındıran ilçelerden biri olan Kartal’da bir bina 27 yıldır eğik olmasıyla ünlü.

Bu tarz başvuruların önümüzdeki günlerde artması beklenirken Kartal’da çöken 8 katlı binaya 5 dakika mesafede Rahmanlar Kumlar caddesinde yer alan ve görenleri şaşkına çeviren bir binanın neden hala yıkılmadığı ise kafaları karıştırdı.

Yenişafak’ta yer alan habere göre, 6 katlı binaya dışarıdan bakıldığında yaşanan eğim çıplak gözle net bir şekilde görülüyor. Binalarda oturanların zamanında depreme dayanıklılık raporu almak için girişimde bulunmamaları ise hayrete düşürüyor. 14 dairenin yer aldığı Avni Bey apartmanındaki çok sayıda dairenin boş olduğu görülürken birkaç dairede binanın durumuna rağmen oturanların olması ise dikkat çekiyor.

27 YIL ÖNCE EĞİLDİ

27 yıldan beri eğik duran 6 katlı, 12 daireli apartmanın eğim yönünde yer alan başka bir binada oturanlar ise her gün başlarına yıkılacakmış gibi duran binadan ötürü evlerine korku içerisinde girip çıkıyor.

Kartal’da çöken binanın ardından çok sayıda vatandaş oturduğu ya da riskli gördüğü binaları ilgili mercilere şikayet ederken, çöken 8 katlı binaya 5 dakika mesafede yer alan ve 1992 yılında gözle görülür bir şekilde yanındaki binaya doğru eğilerek faciaya adeta davetiye çıkaran 6 katlı binanın 27 yıldır neden yıkılmadığı ise kafaları karıştırıyor.