İstanbul’u kaplayan sisle depremin alakası var mı?

İstanbul’da beklenen Marmara Depremi nedeniyle vatandaşlar istim üstünde. İstanbul’u kaplayan sis tabakasıyla depremin ilişkisi var mı? Sis olması depremin habercisi midir? Sis ve deprem ilişkisi hakkında en önemli değerlendirmeyi bir konferansta konuşan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu yaptı. Sis olursa daha sonra deprem olma ihtimali var mı gibi bir düşünceye sahip vatandaşlar için önemli bir sorunun cevabı bulundu.

Marmara’daki deprem beklentisi doğadaki değişimlerin vatandaşları korkutmasına neden oluyor. Peki sis tabakası ile depremin alakası olabilir mi? Yani sis oluşması, beklenen depremin habercisi mi? Mikdat Kadıoğlu bu soruyu yanıtladı. Prof. Dr. Kadıoğlu, sis ile deprem ilişkisi arasındaki durumu anlattı.

Sis ile deprem ilişkisi

Sis perdesi sadece deniz yüzeyinde ortaya çıksa bile meteorolojik bir olay olduğunu belirten Kadıoğlu, “Sis olayı soğuk su ile sıcak havanın yoğuşmasından kaynaklanmaktadır. Ve bu normal bir doğa hareketidir. Sis dalgası ile deprem arasında bağlantı kurulamaz” dedi.

Prof Mikdat Kadıoğlu İstanbul’u saran sis tabakası ile deprem ilişkisinin alakalı olmadığını söyledi. Sis ile depremin bir alakası olmadığını söyleyen Prof. Dr. Kadıoğlu, sis oluşumu hakkında detaylı bilgi vererek, deprem ile sisin farklı olaylar olduğunu anlattı. Bu açıklama ile beraber sis ile depremin birbiri arasında bir ilişki olmadığı anlaşıldı. Sis oluşması ile deprem arasında bir ilişki mevcut değildir. Kenti kaplayan sis olayları hava olaylarıdır.