Marmaray tren yolu hattı 12 Mart’ta açılıyor

İstanbul’un en önemli trafik problemine çözüm olarak yapılan Marmaray tren yolu hattı projesi 12 Mart’ta açılacak. Banliyö tren yolu hattının 7 yıldır süren yeniden yapımı çalışmaları nihayet tamamlandı, hat üzerinde yapılan test çalışmaları da jet hızıyla sadece 10 günde tamamlanarak hattın açılışı seçimlerden önce gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti İBB adayı Binali Yıldırım’ın açılışını yapacağı hat, 12 Mart’ta kullanıma sunulacak. 76,6 kilometre uzunluğundaki hat ile Gebze ile Halkalı arasındaki ulaşım süresi 115 dakika olacak. 3 hatlı demir yolunun kuzeyindeki 2 hattı banliyö trenleri kullanacak. 2 dakika aralıklarla trenler geçebilecek. Üçüncü hattı ise Yüksek Hızlı Tren ve yük trenleri kullanacak.

YHT Kartal’da durmayacak

Hatta 38 istasyon inşa edilirken bunlardan 7’si Yüksek Hızlı Tren tarafından kullanılabilecek. Anadolu yakasında 27, Avrupa yakasında ise 11 istasyon yer alırken Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı şehirlerarası tren-banliyö treni aktarma istasyonu olacak. YHT treni Kartal’da durmayacak, es geçecek. Pendik’te durup yolcu altıktan sonra Kartal’dan geçerken durmayarak pas geçip, Maltepe’de durarak tekrar yolcu alacak.

Marmaray çalışmaları kapsamında, 2 viyadük, 27 karayolu alt geçidi, 29 yaya alt geçidi, 21 kara yolu üst geçidi, 12 yaya üst geçidi, 19 nehir geçiş köprüsü, 60 menfez 155 yürüyen merdiven ve 191 asansör yapıldı.

Marmaray tren istasyonları

Bilet holü peron düzeyi altındaki istasyonlar, Küçükçekmece, Florya, Florya Akvaryum, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Yenimahalle, Feneryolu, Erenköy, Suadiye, Süreyya Plajı, Atalar, Kartal, Yunus, Kaynarca, Aydıntepe, İçmeler, Çayırova. Bilet holü peron düzeyi üstünde istasyonlar, Mustafa Kemal, Zeytinburnu, Göztepe, İdealtepe, Başak, Güzelyalı, Tuzla, Osmangazi, Darıca, Fatih.

Özel tip istasyonlar, transfer istasyonu ve/veya özel imalat gerektiren istasyonlar, Halkalı, Bakırköy, Söğütlüçeşme, Bostancı, Maltepe, Pendik ve Gebze istasyonlarında TCDD YHT-Banliyö Transfer İstasyonu kurulacak, Küçükyalı ve Cevizli istasyonları da özel tip istasyon olarak yapıldı.