İlk kez motosiklet alacaklara tavsiyeler

Motosiklet kullanmak için pek çok neden var. Şehirde dolaşmanın ekonomik bir yolu olmakla birlikte kendini kişiliğinizi göstermenin ve diğer motorcularla arkadaşlığın tadını çıkarmanıza olanak tanır. Motosiklet kullanmak gerçekten havalıdır ve başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Farklı Motosiklet Türleri

Motosikletin ne olduğunu, neye benzediğini ve ne işe yaradığını herkes bilir. İki tekerlekli bir araçtor. Bununla birlikte, birçok farklı motosiklet türü vardır. Kolay bir yolculuk için harika olan basit scooter’dan gürültülü Cruiser’lara kadar çeşitlilik gösterir.

Enduro, Motocross ve Supersport motosikletleri gibi bazı motosikletler daha çok yarış veya arazi sürüşü içindir. Diğerleri, açık yolun özgürlüğünün tadını çıkarmanıza izin vermek içindir. Bir motosiklet seçerken önemli olan, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Bu, sizin için uygun bir türü bulmanıza yardımcı olacak ve bütçenize uygun motosikleti almanızı sağlayacaktır.

Ayrıca, bisiklet satın alırken koltuğun sizin için doğru yükseklikte olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Motosikletçiler için Temel Donanım

Araba kullanmak, motosiklete binmek gibi bir şey değildir ve binmeden önce doğru kıyafete sahip olmanız gerekir. Her motosikletçinin kendi tarzı ve istedikleri donanıma dair fikirleri vardır, ancak birkaç şey her tür bisiklet için evrenseldir. Örneğin, uzun pantolonlar ve ceketler oldukça standarttır çünkü yolun rüzgarı en sıcak günde bile serin olabilir.

Bazı motosikletçiler kask takmamayı tercih etse de kask en önemli kısımdır. Yine de bir kaza geçirirseniz, bu basit ekipman bir fark yaratabilir ve muhtemelen hayatınızı kurtarabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok havalı stil vardır. Bazıları, toprak yarışı ve macera turu gibi belirli sürüş stilleri için bile tasarlanmıştır.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli şey, sürerken nasıl sıcak kalacağınızdır. İyi bir havada sürseniz bile, soğuktan ve yağmurdan biraz yalıtımın veya korumanın işe yarayacağı zamanlar olacaktır. Küçük bir sağanak yağışın ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz, bu yüzden hazırlıklı olmak en iyisidir.

İlk Sürüşünüzden Önce

Motosiklet ve donanım, bir motosiklete binmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken iki unsurdur. Muhtemelen bir eğitim kursuna katılmak ve gözetim altında kontrollü bir otoparkta ilk sürüşünüzü deneyimlemek isteyeceksiniz. Bu tavsiye ve deneyim, bir motosiklet için bir fikir edinmenize ve bir motosiklet sürmenin ayrıntılarını öğrenmenize izin verecektir.

Türkiye’de motosiklet sürmek için motosiklet ehliyeti almanız gerekiyor. Motosiklet ehliyet sınıflarının açıklaması şöyledir:

  • M sınıfı Motosiklet Ehliyeti: 16 yaşı doldurmuş
  • A1 Motosiklet Ehliyeti: 16 yaşı doldurmuş
  • A2 Motosiklet Ehliyeti: 18 yaşı doldurmuş
  • A Motosiklet Ehliyeti: 20 yaşı doldurmuş ve en az 2 yıl A2 sürücü belgesine sahip olan adaylar veya 24 yaşını dolduranlar.

Yeni başlayan biri olarak, zaman ayırmanız ve motosikletinizi gerçekten tanımanız önemlidir. Bu, ilk kez yapacağınız hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacak ve iki tekerlek üzerinde kendinizi rahat hissedeceksiniz. Çok hızlı kendini beğenmiş olmak ciddi kazalara yol açabilir.

Motosiklete binişinizde, kontrollere alışmanız gerekecek. Bu, bir motosikletin en zor parçalarından biri olan hızlanma ve vites değiştirmeyi içerir. Elbette nasıl duracağınızı bilmeniz ve ön veya arka frenleri ne zaman kullanacağınızı anlamanız gerekiyor.

Son olarak, bir motosiklette benzinin bitmesi kolaydır. Garip bir uyarı gibi görünüyor, ancak bu doğru ve sayısız sürücü size göstergelere nasıl güvenemeyeceğiniz hakkında hikayeler anlatabilir. Daha küçük tanklara ve iyi yakıt ekonomisine alışmak zordur, bu nedenle bir sonraki istasyona gitmek için yeterli benzininiz olduğunu düşünmek kolaydır.